Вече трети пореден ден хиляди американци протестират срещу избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. В някои градове протестите прераснаха в сблъсъци с полицията. В Портланд, щата Орегон, например представителите на органите на реда стреляха с гумени патрони срещу тълпите на улицата. На много места има и арести, предава АП.
Демонстрации се провеждат освен в Портланд и във Вашингтон, Ню Йорк, Минеаполис, Денвър, Лос Анджелис, Сан Франциско и други градове на страната.
Протестиращите се обединиха под мотото “Отхвърляме избрания президент!” (“We reject the president-elect!”) и “Това не е моят президент” (“Not my president”).
Днес Тръмп определи в Twitter тълпите от протестиращи като хора със страст. “Харесва ми, че малки групи протестиращи се борят толкова страстно за нашата велика страна! Всички сме заедно и сме горди!”, написа той.
Реакцията му демонстрира промяна на отношението му, след като вчера с остър тон той коментира, че е участвал в “много отворени и успешни президентски избори”, но че “професионални протестиращи, насърчавани от медиите, демонстрират”. “Това не е честно”, каза още Тръмп.
Близкият съюзник на Доналд Тръмп Рудолф Джулиани пък описа протестиращите като “един куп ревящи, разглезени бебета”. “Успокойте се, нещата не са толкова лоши, колкото си мислите”, призова той в интервю за Fox & Friends.
В Ню Йорк протестите се провеждат в близост до Trump Tower. Участниците в демонстрацията са предимно млади хора, много от които дори още нямат право на власт, но твърдят, че искат да вдъхновят повече американци да изразят мнението си.
Протестиращи блокираха достъпа и до Trump Tower в Чикаго. В Лос Анджелис пък се готви още по-мащабен протест през почивните дни, а в Сан Франциско настояват за отстраняването на Тръмп. През последните дни се засилват призивите за обявяване на независимост и излизане на щата Калифорния от САЩ.
На други места в страната се стигна до блокиране на магистрали.
Участници в протестите споделят пред медиите, че хората се страхуват заради неспокойните времена, в които живеят. Според тях много хора, които дълго време са се борили за равни права, сега се страхуват дори да напускат домовете си заради омразата и фанатизма, които взеха връх в предизборната кампания.
Много анализатори не закъсняха с критиките срещу Доналд Тръмп заради вчерашната му бурна реакция срещу протестите. “Той може да има нова работа, но си остава добрият стар Тръмп”, пише в коментар онлайн изданието nydailynews.com.
Един учен от САЩ междувременно написа отворено писмо до Нова Зеландия, в което призовава страната да даде гражданство на "най-добрите учени в Америка и Великобритания – талантливи, креативни хора, които отчаяно искат да избягат от работническия фанатизъм в родните си страни”.
Някои хора припомнят, че през 2012 г., когато изборите в САЩ спечели Барак Обама, самият Доналд Тръмп призоваваше за протести във Вашингтон. Тогава той писа в Twitter, че “в тази страна трябва да има революция”. Затова и много коментатори обвиниха новоизбраният президент на САЩ в лицемерие.
Допълнително напрежение и разделение внесе и фактът, че Тръмп беше подкрепен и от расистката организация Ку-клукс-клан.
Кадри от протестите вижте в галерията