Следващият президент на САЩ ще наследи икономика, възстановила се от колапса, с който започна първият мандат на Барак Обама, но и притисната от проблеми, с които бързо трябва да се справи, за да осигури дългосрочната си стабилност, пише в свой анализ БТА.
Рекордно ниска безработица, стабилен темп на растеж, банков сектор, който отново отчита големи печалби и бързо изплаща дълговете си към правителството, солидно вътрешно потребление и здравословна инфлация - Америка сякаш е готова да се изправи срещу предизвикателствата на засилващото се социално неравенство, бързо растящия държавен дълг и все по-ожесточената международна конкуренция.
С икономическите си планове кандидатите на републиканците Доналд Тръмп и на демократите Хилари Клинтън трябва не само да предложат на американците начини за увеличаване на работните места и ускоряване на икономическия растеж, но и да очертаят перспектива за социална справедливост и неувяхваща вяра в американската мечта.
По малко въпроси претендентите за Белия дом са единодушни и едно от тях е необходимостта да се повиши минималното заплащане на труда. От 2009 г. на федерално равнище то е 7,25 долара на час. Клинтън е по-смела с предложение за 12 долара, което в крайна сметка да нарасне до 15 долара. Тръмп, макар да започна кампанията си с изказване, че "заплатите са твърде високи", постепенно се приближи до позицията на демократите, призовавайки за минимално възнаграждение от 10 долара на час, а щатските и местни власти сами да решават дали да определят по-висок минимален праг.
По-високи или по-ниски данъци
Двамата съперници имат противоположни концепции за начина, по който икономическият растеж може да бъде ускорен, за степента, до която държавата трябва да се намесва в икономиката, и за частта от доходите на граждани и компании, която се полага на хазната.
Според Тръмп данъците трябва да бъдат намалени, за да бъдат освободени пари, които след това да бъдат "впрегнати в работа" и по този начин да създадат растеж и работни места.
Хилари Клинтън пък иска данъчни намаления за средната класа и дребния бизнес, но залага на увеличаване на данъците за американците с високи доходи не само в търсене на социална справедливост, но и за да повиши държавните приходи. С тях след това тя предвижда да бъдат финансирани правителствени програми в множество области - от социално осигуряване до инфраструктура.