fallback

Представител на Фед вижда постепенен ръст на лихвите през следващите 2 години

Според председателя на Фед за Атланта икономиката на САЩ продължава да се движи към умерен растеж от 2%

19:06 | 04.11.16 г. 4

Повишаването на лихвените проценти от Федералния резерв на САЩ през следващите две години ще бъде „много“ постепенно на фона на очакванията за устойчиво разширяване на икономиката и стабилен ръст на заетостта, коментира председателят на Фед за Атланта Денис Локхарт в петък.

В подготвено изявление за конференцията на National Association of Realtors Локхарт не коментира вероятността за повишаване на лихвените проценти на срещата на Фед следващия месец, съобщава Ройтерс.

Според Локхарт икономиката продължава да се движи към умерен растеж от около 2%, позволявайки на Фед да повиши лихвените проценти – постепенно в продължение на времето.

Очаквам много постепенно увеличаване на лихвените проценти през следващите две години. Не смятам, че лихвите ще нараснат през продължителен период от време по предварително определена програма за затягане. Икономиката не призовава към това, поне не в този момент“, казва Локхарт.

Тъй като според оценките на Фед неутралният лихвен процент за страната се е понижил, Локхарт казва, че хората в жилищната и имотна индустрии не трябва да възприемат текущия затягащ цикъл като „застрашителен“.

Основният лихвен процент и останалите лихви вероятно ще останат под историческите средни нива, а жилищната индустрия като цяло трябва да спечели, когато поколението Х започне да купува жилища. Всяко повишение на лихвените проценти от Фед, каза Локхарт, ще бъде предшествано от продължителен икономически растеж, ниска безработица и вероятно ръст на заплащането – фактори, които подкрепят закупуването на жилище.

Когато средата на лихвените проценти наистина достигне стабилно ниво, лихвите по ипотеките би трябвало все още да са ниски и ценово достъпни по исторически стандарти“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:41 | 13.09.22 г.
fallback