Американската централна банка остави междубанковата лихва на непроменено ниво в диапазона от 0,25 до 0,50 процента.
Без изненада, преди вота за държавен глава на 8 ноември, Федералната комисия за отворения пазар (FOMC) към Федералния резерв на САЩ (Фед) е гласувала за решението с 8 гласа „за“ и 2 „против“.
Против са гласували председателят на Фед за Канзас Сити Естер Джордж и Лорета Местер, председателят на Фед за Кливланд. Те са настоявали за вдигане на лихвата с 25 базисни пункта. Ерик Розенгрен, председател на Фед за Бостън, е променил мнението си, присъединявайки се към мнозинството си колеги.
Като цяло банкерите възнамеряват да изчакат по-нататъшни признаци за инфлация, а според документа, в който са използвани почти същите думи, като в предишния, причините за увеличение на лихвите се натрупват.
FOMC redline comparison https://t.co/TxkKLJDPqh pic.twitter.com/1vm9gKF5JR
— zerohedge (@zerohedge) November 2, 2016Аргументите за увеличаване на лихвата обаче се засилват, макар че в комюникето си Фед не дава сигнал за евентуално затягане на кредитирането през декември, но пък изразява вяра, че инфлацията ще ускори темпа, предава Bloomberg.
Преди да вземе решение обаче, централната банка иска „да види още няколко допълнителни доказателства, че САЩ напредват към пълната заетост и стабилни цени“. С това Фед сякаш понижи вероятността за скорошно действие, защото при предишното заседание от септември се споменаваше за „допълнително доказателство“.
Непосредствено преди края на заседанието еврото поскъпна спрямо долара на фона на несигурността около президентските избори в САЩ. Малко преди 20 часа българско време еврото се разменяше за 1,1110 долара, повишавайки се до 1,1123 долара към 18 часа българско време, спрямо 1,1056 долара в края на вчерашната търговия.
Редица експерти очакват американската централна банка да затегне паричната си политика в средата на декември, след като отминат предстоящите през идната седмица избори за президент.
Вероятността за увеличение през декември, която измерват т. нар. Fed Fund Futures, падна от 78% до 76%.
Припомняме, че през декември 2015 г. Фед повиши лихвите за първи път от 10 години – с 25 базисни пункта. Оттогава тя се колебае да предприеме ново повишение, тъй като постоянно се появяват съмнения за стабилността на икономическия възход, а междувременно и решението на Великобритания да напусне ЕС предизвика временна несигурност.
С ескалацията на имейл аферата на Хилъри Клинтън през последните дни и американската предизборна битка придоби нова драматичност, поради което на финансовите пазари се увеличи и загрижеността за изборния изход.
Традиционно обаче американските централни банкери се въздържат от важни решения в навечерието на избори.
Вижте повече в материала на Bloomberg TV Bulgaria!
*Актуализирано в 20,56 часа