Федералният резерв вероятно ще увеличи лихвените проценти по-късно тази година, ако американската икономика продължава да се движи в правилната посока, коментира един от най-влиятелните представители на Фед. Това може би е най-ясният политически сигнал от американската централна банка досега за промяната на лихвите, предава Ройтерс.
„Ако икономиката продължи в същата посока, смятам, че ще имаме повишаване на лихвените проценти по-късно през годината“, каза председателят на Фед за Ню Йорк Уилям Дъдли на събиране в Lotos Club, омаловажавайки всякакви свързани с пазара рискове от затягане на паричната политика през декември.
Дъдли, който има постоянно право на глас по политиката и е близък съюзник на председателя на Фед Джанет Йелън, добави, че повишение от четвърт пункт тази година „не е от такова голяма значение“, тъй като икономиката е „сравнително близо“ до целите на Фед за 2% инфлация и максимално устойчива заетост.
Фед остави лихвените проценти непроменени в диапазона 0,25%-0,50% миналия месец, макар че публикуваните прогнози показаха, че повечето от 17-те централни банкери очакват повишаване до края на годината. Икономистите и трейдърите очакват Фед отново да не промени политиката на следващата среща, която е седмица преди изборите в САЩ на 8 ноември, но да увеличи лихвите през декември.
Коментарите на Дъдли явно подкрепят това мнение.
На въпрос за риска от повишаване на лихвените проценти през декември, докато инвестиционните фондове намаляват залозите си, а банките орязват балансите за края на годината, Дъдли, който наблюдава пазарните операции на Фед, каза, че „определено не се тревожи за момента“ предвид постепенното увеличение на лихвите от декември 2015 г. Това беше първият път от близо десетилетие, в който Фед повиши лихвените проценти.
„Постигнахме много добър напредък към нашите цели. Затова е ясно, че приближавайки се към тях е вероятно да искаме да затегнем малко паричната политика“, каза той.
„Това е много по-различно от това да кажем, че има нужда да затегнем спешно и агресивно политиката“, каза той. „Не виждам това да е толкова спешно“, добави Дъдли, позовавайки се на данните за безработицата, която остава без промяна на ниво от 5%, инфлацията, която е под целевата, и растежа на икономиката.