Износът на селскостопански стоки в САЩ се е увеличил през последните два месеца, помагайки за намаляване на търговския дефицит и увеличаване на перспективите за краткосрочен икономически растеж, пише The Wall Street Journal.
Зад това стои един голям фактор? Соята. Силното производство в САЩ, лошата реколта в Южна Америка и по-голямото търсене, особено от Китай, задвижват продажбите на фуражи за други страни. „Износът на соя ще прибави 1% към растежа на БВП през третото тримесечие“, коментира Иън Шефердсън, главен икономист на Pantheon Macroeconomics.
Той прогнозира 4% годишен ръст на БВП през третото тримесечие. Други икономисти също взимат под внимание очакванията за добра реколта в своите прогнози.
J.P. Morgan Chase ревизира в посока нагоре перспективата за икономически растеж през третото тримесечие – от 2 на 3% спрямо същия период на миналата година.
Amherst Pierpont Securities увеличава прогнозата си до 3,7% в сравнение с 3,5% по-рано. Macroeconomic Advisers също завишиха очакванията си за икономиката до 3,1%. Леко покачване се наблюдава и в прогнозата на Barclays – от 2,4 на 2,6%.
Това е голямо подобрение спрямо ръста на БВП от 1,4% през второто тримесечие и 0,8% през първото.
Въпреки това, промените в дългосрочен план не са толкова осезаеми. Първо, износът ще се върне към старата тенденция, а изчерпаните запаси на различни култури ще бъде спирачка за БВП на страната. Второ, икономиката нараства средно с темп от 2,1%, което е малко вероятно да се промени от ръстовете в отделните тримесечия.
От своя страна Фед прогнозира, че икономиката ще нарасне с 1,8% през цялата 2016 г. Дори и с този скромен растеж, Фед е готов да повиши основния лихвен процент на централната банка по-късно тази година, ако ръстът в икономиката се задържи.