fallback

Клинтън: Решението да се започне война в Ирак бе грешка

Остри разделения изразиха двамата основни кандидат-президенти в позициите си по външната политика

10:25 | 08.09.16 г. 21
Автор - снимка
Редактор

Кандидатите за президент на САЩ Хилари Клинтън и Доналд Тръмп представиха позициите си по външната политика по време на телевизионен форум в сряда вечер, като Клинтън се похвали с годините си опит в сферата, а Тръмп се присмя на американските генерали, съобщава MarketWatch.

Кандидатите отговаряха на въпроси от група военни ветерани и модератора от NBC Мат Лоър в продължение на по половин час на форума, проведен във военната база Interpid в Ню Йорк.

Клинтън бе под обстрел заради използването на личната си електронна поща по време на мандата си като държавен секретар. „Беше грешка да имам личен профил. Със сигурност няма да го направя пак“, каза тя.

Тя призна още, че гласът ѝ в подкрепа на нападението срещу Ирак през 2002 г., когато бе сенатор, е било грешка. „Смятам, че решението да се започне война в Ирак бе грешка“, заяви тя. „И вече съм казвала, че гласът ми, с който дадох на президента Буш тази власт, от моя гледна точка, бе моя грешка“.

„Вярвам, че е наложително да се учим от грешките си“, продължи Клинтън, казвайки, че е в най-добрата позиция, от която може да гарантира, че подобни грешки няма да се случат отново и поиска да бъде оценявана на базата на всичките си действия.

Клинтън отхвърли критиките, че е твърде агресивна и предпочита интервенции. „Възприемам силата като последна възможност, а не като първи избор“, каза тя. „Ще направя всичко в рамките на правомощията си, за да гарантирам, че нашите мъже и жени в армията са напълно подготвени за всяко предизвикателство, пред което може да се изправят в защита на нашите интереси“.

Междувременно Тръмп рязко разкритикува военните лидери, заявявайки, че чиновете им са „сринати със земята“ по времето на администрацията на Обама и че армията „за съжаление е много изчерпена“. На въпрос дали знае по-добре от генералите как да победи ИДИЛ – твърдение, което Тръмп отправи публично, той заяви, че генералите в момента са „срам за страната“ и че ако, като президент, се наложи да поиска съвет от генералите си, „те вероятно ще бъдат други генерали“.

„Имаме най-лошата, а можете дори да кажете и най-глупавата външна политика“, каза Тръмп без да предлага други конкретни политики по въпроса.

Както и при други случаи в кампанията, Тръмп не представи ясно детайли за външната политика и на моменти отправяше тревожни коментари, например хвалби за руския президент Владимир Путин.

„Ако той казва страхотни неща за мен, аз ще кажа страхотни неща за него“, заяви Тръмп. Той пренебрегна въпрос за това, че под управлението на Путин Русия е разширил военното си влияние, докато в същото време се опитва да подкопае това на Америка, и че е основен заподозрян за хакването на Националната комисия на демократите. „Е, никой не знае това със сигурност“, каза Тръмп, отбелязвайки, че Путин има „страхотен контрол над страната си“.

Тръмп защити и свой туит от 2013 г., в който казва, че сексуалните посегателства в армията като цяло са неизбежни и повтори невярното си твърдение, че е бил против войната в Ирак преди тя да започне.

Той представи и планове да премахне сегашните ограничения върху бюджета за отбрана и да засили армията с по-високи разходи за кораби, самолети и военни части, както и за подкрепа на противоракетната система на страната.

Според него „три важни думи“ трябва винаги да бъдат в центъра на външната политика на САЩ: „Мир чрез сила“.

Още по темата - във видеото на Bulgaria On Air 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:33 | 14.09.22 г.
fallback