Основите индекси на на американските пазари приключиха сесията в понеделник с повишения.
В индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average най-добре се представят IBM, 3M и Travelers. В широкия S&P 500 повеждат финансовите компании и секторът на фирмите производителки на материали.
Технологичният измерител Nasdaq се повиши с около четвърт процент.
„Смятам, че пазарите показват, че следващата година ще е добре (за повишение на лихвите – бел.ред.)“, казва Марис Ог, президент на Tower Bridge Advisors. “Третото тримесечие започна с голям спад в цените на петрола и според някои това ще натежи на представянето на банките“, допълва тя.
В сферата на макроикономиката потребителските разходи растат с 0,3% през юли, което е четвърти пореден месечен ръст и в унисон с очакванията на пазарите.
След затварянето на сесията не се очакват повече данни от САЩ и инвеститорите вече се фокусират върху доклада за заетостта, който ще излезе в петък и ще е ключов за действията на Фед по отношение на паричната политика.
В петък вицепредседателят на Фед Стенли Фишер заяви, че докладът за заетостта ще повлияе на решението на Фед дали да затегне, или не, паричната политика. Малко по-рано председателят на централната банка Джанет Йелън каза, че аргументът за повишение на лихвите набира сила през последните месеци.
Според пазарите вероятността за повишение на лихвените проценти от страна на Фед през септември е 30%, след като миналата седмица беше около 18 на сто, сочат данните на CME Group.
„Виждаме как пазарът се фокусира върху Фед“, казва Питър Кардийо, главен пазарен стратег във First Standard Financial. “Но смятам, че този пазар без посока се дължи на сезонни фактори”, допълва той, имайки предвид ниския обем на търговията преди почивните дни в САЩ по случай деня на труда, който тази година е на 5 септември. Кардийо не очаква Фед да повиши лихвите през септември, но допуска, че ще има едно повишение тази година.
Доходността по двегодишните облигации се повиши до 0,82%, а тази по 10-годишните до 1,58%.
Американският лек суров петрол WTI поевтиня с 1,39% до 46,98 долара за барел.
Доларовият индекс остана почти без изменение, след като по-рано се повиши, като едно евро се обменя за 1,1187 долара, а курсът на йената е 101,90 йени за долар.
В корпоративната сфера фармацевтичната компания Mylan обяви, че ще пусне генерична версия на антиалергичния лекарствен продукт EpiPen, която е с 50% по-евтина от оригиналната. Компанията беше обект на сериозни критики заради поскъпването на лекарството с около 400% в рамките на няколко години.