Един от бившите председатели на Федералния резерв на САЩ Алан Грийнспан прогнозира, че лихвените проценти в САЩ ще започнат да се вдигат скоро, и то с бърза скорост, съобщава Bloomberg.
“Не мога да си представя, че можем да поддържаме тези нива на лихвените проценти още дълго време“, каза той пред бившия председател на Комисията за ценните книжа и фондовите борси Артър Левит в интервю за Bloomberg Radio, което ще бъде излъчено този и следващия уикенд.
“Те трябва да започнат да се повишават и когато наистина започнат да се вдигат, може да ни изненадат със скоростта, с която това се случва“, добави Грийнспан.
Доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа приключи търговията на ниво от около 1,55% в четвъртък спрямо 2,27% в началото на годината.
Грийнспан повтори предишните си опасения, че американската икономика се насочва към период на стагфлация – икономически растеж в застой, комбиниран с по-висока инфлация.
„Много ранните етапи за това стават все по-очевидни“, тъй като разходите за труд започват да се вдигат, а растежът на паричното предлагане – да се ускорява, каза той.
Бившият председател на Фед е песимистично настроен за шансовете еврозоната да оцелее в сегашната си форма.
„Тя ще се разпадне, като наистина за това има признаци в много различни области“, казва той.
Той нарече 19-членния валутен съюз „неработещ“, тъй като се опитва да слее различни култури и отношения към инфлацията в страни от Южна до Северна Европа. Макар че някои страни като Германия и Австрия може да сформират собствена валутна зона, според Грийнспан не е ясно какво ще спечелят от икономическа гледна точка с този ход.
Нобеловият лауреат Джоузег Стиглиц заяви в отделно интервю в четвъртък, че еврозоната трябва да се раздели, ако не може да предприеме реформи.
„Ако не могат да се обединят, тогава приятелски развод, вероятно водещ до две или три различни валутни зони ще бъде за предпочитане", каза Стиглиц, икономист и професор в Columbia University, в интервю за Bloomberg Television.