Индексите на Wall Street откриха първия работен ден за седмицата и месеца в различни посоки на фона на поевтинелия петрол и поредната порция финансови отчети, отбелязва CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се смъкна с 0,15%, или с 27,73 пункта, до 18 404,51 пункта, за да затвори със спад за шести пореден ден. Exxon Mobil и Chevron допринесоха в най-голяма степен за спада на Dow Jones, след като акциите им поевтиняха с 3,5% и 3,3%. Първи по ценови ръст е Apple с 1,8%.
Широкият индекс Standard & Poor‘s 500 се понижи с 0,13% до 2 170,84 пункта, повлечен от енергийния сектор, отчел спад от над 3,5%. За кратко борсовият измерител се повиши до нов връх.
Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite днес е нагоре с 0,43% до 5 184,20 пункта.
На пазара на суровини цената на фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) с доставка през септември се понижи с 3,87%, до 39,99 долара за барел.
„Видяхме прекъсване на взаимовръзката между петролния и фондовия пазар, откакто цената на суровината прескочи 40 долара. Ако отново падне под 40 долара, това би било проблем“, казва Ранди Фредерик, управляващ директор за търговия и деривати в Charles Schwab.
WTI поевтиня под 40 долара за барел за пръв път от април. Същото се случи със сорта Брент, но неговата цена слезе под 42 долара за барел – до 41,94 долара, което също е най-ниското ниво от април. В крайна сметка европейският бенчмарк затвори с ценово понижение от 3% до 42,26 долара.
FactSet изчислява, че американският петрол е паднал от около 46,50 долара за барел до текущите си ценови нива само за 10 дни.
„За да отидем от 50 долара на 40 долара, това е същински мечи пазар“, добавя главният инвестиционен стратег в BMO Private Bank Джак Албин.
„На практика имаме приказки за два пазара“, заявява главният пазарен стратег на Wunderlich Securities Арт Хоугън. „Част от него свиква с новото нормално при цените на енергийните източници. От друга страна са технологичните имена като Apple и биотехнологичните компании, които помагат на Nasdaq.“
Данните от деня сочат, че индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на Института за управление на доставките ISM показа, че активността в производствения сектор в САЩ се понижава от 53,2 пункта през юни до 52,6 пункта през юли.
„Производственият сектор се разширяваше стабилно през последните няколко месеца“, допълва Фредерик.
На корпоративния фронт по-късно тази седмица отчетите си за тримесечието ще публикуват AIG, Tesla Motors, Kraft Heinz и LinkedIn.
Към края на юли 63% от компаниите в състава на индекса S&P 500 са обявили своите резултати.
На пазара на облигации американските държавни ценни книжа поевтиняха, като доходността по 2-годишните се покачи до 0,68%, докато бенчмарковите 10-годишни ДЦК носят 1,51% възвръщаемост.
На валутните пазари доларът поскъпна леко спрямо кошница от валути, след като поевтиня с 2% миналата седмица. Едно евро се обменя за 1,117 долара. Курсът на японската валута е 102,4 йени за долар.
От своя страна контрактите върху златото с доставка през декември добавиха 2,10 долара към цената си до 1 359,60 долара за тройунция.
Повече за търговията отвъд Океана можете да разберете от коментара на Сю Кийнан от Bloomberg New York за Bloomberg TV Bulgaria