Акциите на американските фондови борси се търгуват с повишения в четвъртък, подкрепени от цените на петрола, съобщава CNBC.
Широкият индекс S&P 500 се повиши над психологическата граница от 2 100 пункта, като секторът на основните ресурси повежда сферите, които са на зелена територия. Енергийните и финансовите компании също записват ръстове.
Американският лек суров петрол WTI и европейският бенчмарк Брент поскъпват с над 1% до съответно 47,98 долара и 49,30 долара за барел.
Пазарите очакват администрацията за енергийна информация да обяви, че петролните резерви в САЩ се понижават - с 2,2 милион барела през седмицата до 1 юли.
Ден по-рано Американският петролен институт обяви, че запасите се понижават с 6,7 милиона барела през съответния период.
Заетостта в частния сектор в САЩ расте повече от прогнозите през юни, подкрепена от нови работни места в малкия бизнес, сочи доклада на частната изследователска компания ADP и агенция Moody’s. Новите работни места се увеличават със 172 хил., като икономистите, анкетирани от агенция Ройтерс, прогнозираха ръст от 159 хил.
В петък се очаква и правителственият доклад за заетостта.
Доходността по облигациите се повишава леко, като тази по 2-годишните ценни книжа е 0,61%, а тази по 10-годишните ДЦК е 1,41%.
Златото поевтинява с 1% до 1 353,25 долара за тройунция.
Британският паунд се обменя за 1,2946 долара, а еврото за 1,1072 долара. Курсът на йената е 100,93 йени за долар.
„Липсата на данни кара пазарите да се фокусират върху несигурността. Докладите за заетостта поне ще дадат нещо друго, с което пазарите да се занимват“, казва Бил Стоун, главен инвестиционен стратег в PNC Asset Management. Според него подобряващият се трудов пазар може да помогне и за повишение в интереса към рисковите активи.
В корпоративната сфера Pepsi отчете по-добри от очакваното данни. Компанията има печалба от 2,01 млрд. долара, или 1,38 долара на акция, спрямо 1,98 млрд. долара, или 1,33 долара на акция година по-рано. Акциите й поскъпват с над 2%.
*Данните са актуални към 18:00 часа българско време.