fallback

Американски стартъп работи по нов вид фондова борса

Ще се стимулират стратегиите за генериране на дългосрочни печалби

17:59 | 19.06.16 г. 5

Стартъп компания, подкрепена от редица изтъкнати имена от Силициевата долина, работи по създаването на нов вид американска фондова бора. Тя ще има допълнителни правила за компаниите и инвеститорите с цел се да поощряват и възнаграждават дългосрочното притежаване на акции и бизнес стратегиите за генериране на дългосрочни печалби, коментира Quartz.

Ерик Рийс, предприемач от Сан Франциско и автор на книга за стартъп компаниите, казва, че екипът му разработва Long-Term Stock Exchange (LTSE) и възнамерява да кандидатства за одобрение пред Комисията за ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за да оперира новата борса. Засега той не посочва времевия интервал, в който ще се случи това.

Търговската компания, която стои зад LTSE, е привлякла средства от редица инвеститори, включително рисковия инвеститор Марк Андресен, технологичния издател Тим ОРайли и Аниш Чопра, бивш главен технологичен директор на администрацията на президента на САЩ. Бившият главен изпълнителен директор на NYSE Ейми Буте е съветник по проекта, а екипът включва ветерани от NYSE и американското министерство на финансите.

Американските технологични стартъпи от дълго време искат да реформират процеса, по който компаниите вписват акциите си и да намерят начин, за да минимизират натиска върху публичните компании от високочестотна търговия, циничен активизъм и всякакви изкривяващи влияния на резултатите за тримесечията.

LTSE представлява по-радикален подход от определена гледна точа, тъй като предлага да изгради и оперира напълно нов вид фондова борса. Пазарът и вписаните компании ще трябва да изпълняват всички традиционни изисквания на SEC, плюс допълнителни изисквания.

Ще използваме регулаторните сили на борсата, за да се опитаме да създадем стимули за дългосрочно мислене както от страна на мениджърите, така и на инвеститорите“, казва Рийс. „Така че това е двупосочна улица, двупосочна сделка, където всички се съгласяват на тези нови правила с идеята, че компаниите се управляват с по-дългосрочна цел".

Според Рийс LTSE ще има няколко разлики, в сравнение с традиционните фондове борси. Основните сред тях са:

- времево право на глас на акционерите, което означава, че гласът на всеки акционер ще бъде пропорционално претеглен спрямо продължителността на времето, през което е държал акциите;

- указани връзки във вписаните компании между заплащането на главния изпълнителен директор и дългосрочното представяне на бизнеса;

- допълнителни изисквания за оповестяване, които позволяват на компаниите да знаят кои са дългосрочните им акционери, а инвеститорите да са запознати какви инвестиции правят компаниите.

Рийс смята, че LTSE ще намери решение много от опасенията, които карат множество частни компании в САЩ да не стават публични. С LTSE “те ще фокусират повечето си енергия върху обслужването на клиентите и по-малко върху разсейващите елементи, които карат голяма част от стойността да бъде унищожена на днешните пазари“, казва той.

„А така всеки ще прави повече пари“.

Естествено, първото предизвикателство ще бъде привличането на първите компании към пазара. За да реши този проблем LTSE ще позволи на компаниите да имат двойни вписвания – както на традиционни борси като NYSE и Nasdaq, така в LTSE.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:23 | 13.09.22 г.
fallback