Американските борси също бяха залети от червена вълна в петък, след като ново проучване във Великобритания за излизането на страната от Европейския съюз (ЕС) показа сериозен ръст на поддръжниците на лагера за напускане спрямо този за оставане, съобщава CNBC. Настроенията се оказаха под натиск и заради спада на доходността на редица глобални облигации.
“Това [проучване] удари пазара“, казва Андре Джейми, глобален стратег по валутите и лихвените проценти в Barclays. Еврото и паундът поевтиняха сериозно спрямо американския долар след представянето на резултатите от допитването от The Independent.
“Това проучване, то с нищо не е по-особено спрямо останалите. Това просто е последното, а все повече приближаваме събитието“, допълва той.
Великобритания ще гласува дали да излезе или остане в ЕС на 23 юни, седмица след срещата на Федералния резерв през юни.
Индексът на щатския долар се търгуваше с над половин процент по-високо, като еврото достигна близо 1,126 долара, а йената – 106,7 йени за долара. Паундът удари 1,418 долара – най-ниското му ниво спрямо зелената валута от средата на април.
Основният индекс Dow Jones industrial average се търгуваше с над 150 пункта по-ниско. Goldman Sachs се отрази най-зле на индекса, като повечето от компаниите отчетоха спадове.
Акциите бяха под натиск и от последното поевтиняване на петрола и спада на финансовия сектор, след като доходността по глобалните облигации продължи да се понижава.
„Мисля, че всички са изплашени от европейските акции, особено DAX, който се срина днес. Всички стават все по-нервни и объркани днес. Те се страхуват от възможността доходността по 10-годишните германски ДЦК да спадне под нулата“, казва Джеръми Клайн, главен пазарен стратег във FBN Securities.
Основният индекс S&P 500 се опита да се задържи над психологическата граница от 2100 пункта, но все пак завърши под нея, като телекомите се търгуваха с 1% нагоре. Енергийните и финансовите компании обаче отчетоха спад от 1% и повече в следобедната търговия.
Фючърсите върху американския суров петрол се понижиха с 1,49 долара, или 2,95%, до 49,07 долара за барел, а тези върху петрола сорт Брент отчетоха понижение от 1,43 долара, или 2,8%, до 50,52 долара за барел.
„Мисля, че отново сме обратно към петрола“, казва Дан Веру, главен инвестиционен директор в Palisade Capital Management.
“В критична точка сме. Не знам дали ще тръгнем нагоре или надолу. Има аргументи и за двете посоки“, казва той.
На облигационните пазари доходността по 2-годишните държавни ценни книжа спадна до 0,7345% до най-високите си нива от средата на март, а на 10-годишните облигации достигна до 1,6353%.
На пазара на суровините фючърсите върху златото се вдигнаха с 0,3% до 1275,90 долара за тройунция.