Индексите на Wall Street се повишават, следвайки подема на световните фондови пазари, като поскъпването на акциите на компаниите от енергийния сектор компенсира поевтиняването в сферата на здравеопазването, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average за кратко се повиши над психологическата граница от 18 000 пункта за пръв път от 28 април. За ръста най-много допринася Chevron.
Технологичният индекс Nasdaq изпитва затруднения да запише ръстове, а компаниите в сферата на здравеопазването повеждат секторите, които се търгуват на червена територия в широкия индекс S&P 500. Енергийният сектор се повишава с над 0,5%.
В понеделник S&P 500 затвори на най-високото си ниво от 3 ноември след коментарите на Джанет Йелън и подпомогнат от ръстовете при петрола.
„Ако измерителят финишира тази седмица на сегашните нива, това ще позволи да се потвърди, че той излиза от тенденцията за спад и навлиза в бичи пазар“, казва Кейти Стоктън, главен технически стратег в BTIG.
Американският лек суров петрол WTI се търгува с 0,89% ръст до 50,13 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поскъпва с 1,03% до 51,07 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,32% до 1 243,45 долара за тройунция.
Акциите на Biogen поевтиняват с 11%, след като компанията обяви разочароващи резултати в тестовете на свое експериментално лекарство за множествена склероза.
Доходността по държавните облигации се понижава леко, като тази по 2-годишните ценни книжа е 0,78%, а тази по 10-годишните облигации - около 1,71%.
Едно евро се обменя за 1,1352 долара, а курсът на японската валута е 107,25 йени за долар.
В сферата на макроикономиката производителността на труда в САЩ се понижава с 0,6% на тримесечна база през първите три месеца на 2016 г.
Повече за казаното от Джанет Йелън можете да разберете от видеото на Bloomberg
Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
* Данните са актуални към 18 часа българско време.