По-голямата част от американците признават, че през 2015 г. финансите им се подобряват леко, но близо половината заявяват, че биха изпитали трудности да извършат непредвидени разходи за 400 долара. Това издават резултатите от анкета, проведена от Федералния резерв на САЩ (Фед), цитирана от Wall Street Journal.
69% от респондентите, участвали в проучването на Фед за икономическите възприятия на домакинствата и решенията, които взимат, отговарят, че или „живят уютно“, или „се справят добре“, което е повече от регистрираните 65% през 2014 г. и 62 на сто през 2013 г.
Въпреки това проучването открива, че 31%, или близо 76 млн. души, или „не могат да се оправят“ или „свързват двата края“.
За близо половината от американските домакинства финансите са несигурни – 46% от анкетираните заявяват, че не биха могли да извършат непредвидени разходи за 400 долара или ще трябва да вземат пари назаем, или да продадат нещо, за да посрещнат тези разходи.
Анкетата беше проведена за пръв път през 2013 г., като част от опитите на централната банка да наблюдава възстановяването на Америка от рецесията и да идентифицира всеки риск за финансовата стабилност на домакинствата. Проучването хвърля светлина за това как домакинствата оценяват собственото си положение, като данните не са налични в други статистически източници.
Новият доклад предполага, че вижданията на американците за пазара на труда се повишават значително през последните две години. Мнозинството от работещите, или 77% от тях, са уверени, че имат необходимите умения, за да получат работното място, което искат. Това е ръст с 10 процентни пункта спрямо анкетата от 2013 г.
Броят на хората, които предпочитат да работят повече часове при текущото си ниво на заплащане, е близо същият като миналогодишния – делът им е 35% спрямо 36 на сто през 2014 г. Близо един на всеки пет работещи признават, че работят на две или повече места.
Проучването, проведено през октомври и ноември 2015 г., е проведено сред над 5 800 души по въпроси, касаещи склоността за спестяване, образованието, студентските заеми и планирането на пенсиониранието.
Близо една трета от анкетираните, които все още не са се пенсионирали, отговарят, че нямат спестявания за пенсия или пенсии въобще.
Анкетата също така разкрива, че респондентите с по-ниска степен на образования и по-ниски доходи, малцинствата и лица със средни финансови нужди са изправени пред по-тежки финансови предизвикателства.
Запитаните с по-високи нива на образование е по-вероятно да постигнат подобрение на финансовото си състояние. Сред тези с висше образование или по-ниски, или 22% от анкетираните, признават, че благосъстоянието им се подобрява през последните 12 месеца, докато 21% от тях свидетелстват за влошаване.