Германската фармацевтична компания Bayer AG е отправила оферта за придобиване на американската Monsanto на стойност 62 млрд. долара, предаде Bloomberg.
Сделката ще създаде най-големия доставчик на химикали за селското стопанство и генетично модифицирани семена в света.
Bayer предлага по 122 долара за акция на Monsanto изцяло в кеш. Предложението е написано на 10 май и беше обявено от базираната в Леверкузен компания днес.
Това е премия от 37% спрямо цената на затваряне на книжата на Monsanto от 9 май. Сделката ще се финансира чрез комбинация от дълг и дялов капитал, като около 25% от стойността ще се осигурят чрез продажбата на акции на съществуващи акционери.
Акциите на Bayer отбелязаха най-резкия си спад от седем години в четвъртък, когато компанията потвърди, че е направила оферта, без да разкрива финансови подробности. От началото на годината книжата са поевтинели с 23%.
От Monsanto засега не са отговорили на офертата публично, като само заявиха, че разглеждат условията.
"Това, което видяхме миналата седмица, беше необразована реакция в медиите, защото не съобщихме детайлите на нашето предложение", заяви главният изпълнителен директор на Bayer Вернер Бауман в конферентен разговор днес. "Ние сме напълно убедени в обосновката на предложението", каза той.
Сделката ще повиши печалбата на акция с едноцифрен процент през първата пълна година след приключването й и с двуцифрен процент след това, каза Бауман. Германската компания очаква също печалбата да бъде подкрепена от спестявания в размер на около 1,5 млрд. долара от четвъртата година след сделката.
Сливането на Monsanto с компанията, създала аспирина, ще слее брандове като Roundup – най-популярния хербицид на Monsanto, и Sivanto – нов инсектицид на Bayer.
Вълна от сделки вече променя химическата индустрия за семена и култури. През февруари Chinese National Chemical договори придобиването на Syngenta за около 43 млрд. долара, месеци след като Monsanto се отказа от офертата си към швейцарската компания. DuPont и Dow Chemical също планират да се слеят в сделка за 65,6 млрд. долара и да създадат ново подразделение за проучване на култури.
Monsanto е изправена пред срив на земеделските суровини и офертата ѝ да купи Syngenta за около 46,2 млрд. долара бе отхвърлена през миналата година. Продажбите за тримесечието, приключило през февруари, са спаднали с 13% спрямо предишната година до 4,53 млрд. долара. Цените на царевицата и соевите семена се понижават през последните три календарни години, което се отразява зле на търсенето на всичко от трактори до хербициди.
Eвентуална сделка с Bayer ще помогне на компанията да намали зависимостта си от земеделската индустрия, а Monsanto ще засили бизнеса със семена на европейския производител, един от приоритетите на германската компания.