Индексите на Wall Street приключиха сесията със спадове, на фона на реториката около вероятно повишение на лихвите през юни, съобщи CNBC.
За кратко индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записа спад от близо 200 пункта. Wal-Mart допринесе най-много за ръстовете, а Goldman Sach натежа най-много на измерителя. Веригата супермаркети публикува по-добри от очакваното резултати за тримесечието и акциите й поскъпнаха с над 9%.
„Смятам, че това е просто отрезвяване след вчерашния ден“, казва Джеръми Клайн, главен пазарен стратег във FBN Securities. Той посочва, че акциите са се възстановили от най-ниските си нива през сесията, като петролът е ограничил спадовете.
"Федералният резерв на САЩ се доближава до повишение на лихвените проценти при едно от следващите си две заседания и фактът, че това послание достига до финансовите пазари са добре дошли новини", заяви председателят на Федералния резерв за Ню Йорк Уилям Дъдли, цитиран от Bloomberg. Според него затягане на паричната политика в рамките на юни-юли е основателно очакване.
"Коментарът, че пазарът е прав да повиши очакванията си, не означава, че Фед задължително ще вдигне лихвните през юни", коментира Питър Буквар, главен пазарен анализатори в The Lindsey Group.
„Колкото до дълговия пазар, все още смятам, че лихвените проценти ще останат ниски. Не вярвам много на думите на представителите на Фед“, казва Джон Карусо, старши пазарен стратег в RJO Futures.
По-рано Стенли Фишер, заместник-председател на Фед, не коментира вероятността Фед да повиши отново лихвените проценти през юни, но заяви, че САЩ се нуждаят от по-бърз потенциален икономически растеж, за да се вдигне дългосрочният равновесен лихвен процент.
В макроикономиката молбите за помощи при безработица се понижават до 278 000 миналата седмица, след като се увеличаваха в продължение на три седмици, показаха данни на министерството на труда.
Американският лек суров петрол WTI се търгува с понижение от 0,21% до 48,09 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поевтинява с 0,43% до 48,72 долара за барел.
Златото поевтинява с 1,51% до 1 255,20 долара за тройунция.
Едно евро се обменя за 1,1198 долара, а курсът на йената е 109,97 йени за долар.