Търговията на Wall Street започва с повишения в понеделник на фона на ръст в цените на петрола, съобщи CNBC.
Енергийният сектор в широкия индекс S&P 500 се търгува с 1,5% повишение, а транспортните компании в индекса на сините чипове Dow Jones Industrial Average добавят 0,9 на сто.
„Смятам, че днес петролът ще подкрепи търговията до стабилни или високи нива“, казва Питър Кардийо, главен пазарен икономист във First Standard Financial. “Петролът помага, но играе ролята на балансьор между Фед и маркоикономическите новини”, посочва той.
Американският лек суров петрол WTI се търгува с повишение от 3,25% до 47,71 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент поскъпва с 3,09% до 49,31 долара за барел.
И двата сорта достигнаха върхове, невиждани от ноември миналата година.
До поскъпването се стигна след смущения в добива в делтата на река Нигер и след като от Goldman Sachs заявиха, че петролният пазар вече се насочва към дефицит, слагайки край на двете години пренасищане.
Златото поскъпва с 1,14% до 1 287,15 долара за тройунция.
Индексът за активността в производствения сектор в щата Ню Йорк се понижава от 9,56 пункта през април до -9,02 пункта през май.
Доходността по държавните облигации се задържа на по-високо ниво, като тази по 2-годишните ценни книжа е около 0,77%, а по 10-годишни облигации е около 1,73%.
Федералният резерв в Минеаполис организира втория си симпозиум „Прекалено големи да фалират“ в понеделник, като сред лекторите са Нийл Кашкари, президент на Фед за Минеаполис, и Бен Бернанке, бивш председател на американската централна банка.
В понеделник не се очакват отчети на големи компании, отбелязва CNBC.
Индексът на Националната асоциация на жилищните строители е 58 пункта вече четвърти пореден месец, след като през октомври отчете връх от 65 пункта. Година по-рано стойността му беше 54 пункта. Стойността над 50 пункта означава, че сферата на еднофамилните жилища остава на позитивна територия, пояснява Ед Брейди, председател на асоциацията.
*Данните са актуални към 17:30 часа българско време.