fallback

Дежавюто на Фед

От гледна точка на паричната политика 2016 г. започва да прилича твърде много на миналата година

09:02 | 15.05.16 г. 3

За председателя на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън вероятно 2016 г. започва да изглежда твърде позната – поредна сага от разочарование и спадове, коментира Bloomberg.

Представителите на Фед започнаха миналата година, сигнализирайки две повишения на лихвените проценти, но тези планове не се сбъднаха. Слабият растеж в САЩ през първото тримесечие отложи хода за юни, международните опасения предотвратиха стъпката през септември, а увеличаването в крайна сметка се случи едва през декември.

Тази година започва по подобен начин. Представителите на Фед бяха оптимистично настроени в началото на 2016 г., предвиждайки четири повишения на срещата си през декември. Те обаче понижиха броя им през март до две, след като опасенията около Китай помрачиха перспективите. Сега дори тази прогноза изглежда съмнителна.

Данните за ръста през първото тримесечие отново разочароваха, а пазарите виждат малък шанс за повишение през юни, макар че представителите настояват, че възможността е „жива“. Надвиснали са редица геополотическите рискове, включително референдумът на 23 юни за членството на Великобритания в Европейския съюз, подновените тревоги около дефолт по гръцкия дълг през юли и президентските избори в САЩ през ноември.

Макар че много икономисти все още смятат, че първото повишение на лихвените проценти за 2016 г. ще се случи през септември, очакванията на пазарите са само за едно увеличение, и то през декември. Тази разлика в позициите подчертава колкото е трудно да се прогнозира темпа на затягане на паричната политика на фона на глобалната несигурност и все още не особено стабилното разширяване на САЩ.

Допълнително помрачаване на оптимизма на Фед „може да се случи отново през тази година, но по различни причини от миналата“, казва Лора Роснър, старши икономист за САЩ в BNP Paribas в Ню Йорк, която не очаква Фед изобщо да повиши процентите тази година. „За тях е трудно да включат тези насрещни ветрове и шоковете в базисния си сценарий“.

От една страна данните за американския растеж и производството са по-слаби от очакваното. В същото време пазарът на труда се движи напред, макар и бавно, а растежът в Китай показва признаци на стабилизиране. Фед може да получи повече яснота по перспективите в петък, когато излязат данните за продажбите на дребно в САЩ за април.

Фед има още пет срещи до края на годината, но само тези през юни, септември и декември са последвани от пресконференция на Джанет Йелън.

Макар че представителите казват, че ход може да се предприеме на всяка среща, „те очевидно предпочитат да вземат решение на срещи с пресконференции“, казва Майкъл Гейпън, главен икономист за САЩ в Barclays в Ню Йорк.

Вероятността решение да се вземе през юни спрямо останалите два месеца е най-малка. Инвеститорите почти не виждат шанс за предприемане на действия, а Фед може да нанесе вреди на икономиката, ако действа изненадващо, предизвиквайки волатилност на финансовите пазари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
fallback