Предизборните обещания на милиардера Доналд Тръмп да събере и депортира всички нелегални имигранти в САЩ, ако бъде избран за президент, може да свият икономиката на страната с около 2%, сочи проучване на анализаторската група American Action Forum, цитирано от Ройтерс.
То засилва опасенията от предложенията на кандидата за номинацията на Републиканската партия за президентските избори, сред които прекратяване на международни търговски споразумения и изграждането на стена по границата между САЩ и Мексико.
Около 6,8 млн. от над 11 млн. нелегални имигранти в САЩ работят, сочат държавни данни. Депортирането им би означавало свиване на продукцията в частния сектор с между 381,5 млрд. до 623,2 млрд. долара, изчисляват от базираната във Вашингтон неправителствена организация.
Проучването разкрива, че депортирането на тези работници може да остави милиони работни места незаети поради липсата на желаещи законно да ги заемат. Секторите с най-голям дял нелегални работници са селското стопанство, строителството и хотелиерството.
„Нещата, които Доналд Тръмп твърди, са напълно неприложими“, коментира Дъглас Холц-Екин, президент на организацията и икономически съветник на Джон Маккейн по време на президентската кампания през 2008 г.
Запитан за коментар на проучването, Тръмп заяви, че анализаторите не разбират правилно неговата имиграционна политика, допълвайки, че иска хората да идват в страна, ако идват „през системата“.
„Видях това проучване, те дори не разбират“, коментира Тръмп в интервю за CNBC. „Определено не искаме да свиваме икономиката“.
Тръмп, който на практика остана единствен кандидат за номинацията на Републиканската партия тази седмица, призовава да бъдат депортирани всички нелегални имигранти в САЩ с аргумента, че чуждите работници задържат ниски заплатите и допринасят за безработицата.
Позицията му беше посрещната със силни критики от страна на бизнес лидери като милиардерите братя Коук, както и от защитници на човешките права. Тръмп допълнително разгневи опонентите си, като заяви, че Мексико изпраща изнасилвачи и дилъри на наркотици в САЩ и призова за временна забрана на допускането на мюсюлмани в страната поради съображения за национална сигурност.
Твърдият му тон по имиграционните въпроси намира обаче и силна подкреп сред много американски гласоподаватели.
Около 52,6% от респондентите в проучване на Ройтерс/Ipsos, проведено през септември, са посочили, че искат повечето или всички нелегални имигранти да бъдат депортирани, спрямо 34,6%, които искат повечето или всички да останат.
Проучването на American Action Forum използва данни от американското Бюро за трудова статистика и не отчита потенциалното влияние от евентуално масово депортиране върху потреблението и инвестициите.
Прогнозите на Международния валутен фонд (МВФ) са американската икономика да произведе стоки и услуги за 18,7 трлн. долара през 2016 г. Загуба на 400 млрд. долара би се равнявала на около 2%.