Dow Jones и S&P 500 отбелязват втори пореден ден на ръстове, след като днес Федералният резерв на САЩ остави без промяна паричната си политика.
Двата индекса се повишиха със съответно 0,28% до 18 041 пункта и 0,16% до 2 095 пункта – само с по около 2% от достигнатите рекордни стойности.
Същевременно технологичният индекс Nasdaq изтри 0,51% до 4 863 пункта, повлечен от резките спадове при акциите на Apple заради разочароващите финансови резултати на компанията. В края на сесията технологичният гигант изтри малко над 6 на сто от пазарната си оценка и стана най-губещата компания в състава на индекса на “сините чипове” на технологичния индекс.
Същевременно най-силна подкрепа на Dow Jones оказаха акциите на Boeing, Verizon Communications и Chevron, които поскъпнаха със съответно 2,88%, 2,48% и 1,53%.
Apple повлече целия технологичен сектор, който се оказа най-губещ от секторите в състава на широкия индекс със среден спад от 0,84%. Здравният сектор отбеляза спад от 0,12%. На другия полюс са телекомуникационните и енергиийните компании с ръстове от съответно 1,89% и 1,66%.
“Решението на Федералния резерв не беше събитие за пазара. Инвеститорите продължават да се фокусират върху цените на петрола и фундаментите, включително финансовите отчети”, коментира пред CNBC Кевин Ман, президент на консултантската компания Hennion & Walsh Asset Management.
Според други анализатори на Фед ще му е трудно да поддържа предишното си становище за увеличение на лихвените нива на два пъти през тази година.
Цената на петрола се повиши до най-високо равнище от ноември 2015 г., след като трейдърите насочиха вниманието си към добивите в САЩ, които спадат за седма поредна седмица, съобщава MarketWatch.
В средата на сесията на стоковата борса в Ню Йорк фючърсите на черното злато изтриха част от първоначалните повишения при обявяването на данните за запасите от петрол в САЩ. По-късно обаче, след като Федералният резерв обяви, че запазва без промяна паричната си политика, цената на черното злато отново тръгна нагоре.
По-високите лихви в САЩ биха подкрепили долара, което пък натежава на деноминираните в долари цени на петрола, обяснява изданието.
В края на сесията в Ню Йорк фючърсите на лекия американски суров петрол със срок на доставка през юни поскъпна с почти 3 на сто (1,29 долара) до 45,33 долара за барел. В Лондон юнските контракти на сорта брент поскъпнаха с 3,2% (1,44 долара) до 47,18 долара за барел.
Златото поскъпна до най-високото ниво от седмица насам. Фючърсите на благородния метал със срок на доставка през юни отбелязаха ръст от 0,6% (7 долара) до 1 250,40 долара за тройунция. В електронната търговия след като Фед обяви решението си за лихвите златото изтри част от повишенията до 1 247 долара за тройунция.
Същевременно доходността по 10-годишните американски облигации се понижи също до най-ниското ниво от седмица – със 7 базисни пункта до 1,860%. Това е и най-силният спад на доходността по ценните книжа от 8 март насам.
Доходността по 2-годишните американски облигации изтри 2,4 базисни точки до 0,841%.