"Мисля, че пазарът тръгна надолу до голяма степен заради трудния ден за петрола", каза Джеръми Клайн, главен пазарен стратег в FBN Securities. "Мисля, че когато петролът стане по-волатилен, тогава се превръща в проблем".
Основните индекси стартираха сесията с лек спад и макар че се опитаха да преодолеят загубите, в крайна сметка завършиха на червено.
Фючърсите на американския суров петрол спаднаха с 1,09 долара, или 2,95%, до 35,70 долара за барел, достигайки до най-ниските си нива от 4 март. Търговията бе насечена, като по-рано петролът успя да поскъпне до 37 долара.
Фючърсите на петрола сорт Брент също се понижиха с 94 цента до 37,73 долара за барел след ръста си от поне 40% от средата на февруари насам.
Основните индекси се търгуваха с понижение в следобедната търговия, като индустриалният сектор и този на суровините отбелязаха спадове от по 1% и поведоха губещите в S&P 500. Транспортните компании в Dow се представиха зле с понижение също от 1% в следобедната търговия.
"Докато петролът успява да се задържи над 35 долара, пазарът явно се чувства комфортно с цена над това ниво", каза Питър Колман, главен трейдър на Convergex.
Секторът на здравеопазването се търгуваше с ръст от над 1% и бе сред най-добре представилите се в S&P 500. iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB) за кратко успя да отчете ръст от над 2% в следобедната търговия.
Акциите на Apple поскъпнаха с над 1% и за кратко надминаха средното си ниво за последните 200 дни в търговията през деня за пръв път от 5 ноември насам. Nasdaq Composite отчете спад обаче заради слабото представяне на Facebook, Amazon.com, Cisco и Alphabet.
На валутните пазари доларът поевтиня спрямо кошница от валути, а еврото се разменяше за 1,14 долара.
На облигационните пазари доходността по 2-годишните държавни ценни книжа спадна до 0,73%, а на 10-годишните облигации приключи на ниво от 1,77%.
На пазара на суровините фючърсите върху златото поевтинява с 4,20 долара до 1219,30 долара за тройунция.