Коментарите на представители на Федералния резерв в защита на затягане на паричната политика от миналата седмица накараха някои инвеститори да продават акциите си. Но според дългогодишен критик на Фед институцията никога няма да повиши лихвените проценти, съобщава CNBC.
„Ако Фед се опита да увеличи лихвените проценти, ще имаме по-лоша финансова криза от тази, която причиниха през 2008 г.“, заяви Питър Шиф за CNBC. „Те ще говорят така, сякаш ще повишат лихвените проценти, защото не искат да признаят, че това е просто един балон. Но не искат да изпуснат въздуха му“.
Главният изпълнителен директор на Euro Pacific Capital твърди, че политиките на количествено облекчаване на Фед, които свалиха лихвените проценти до нулата, са превърнали американската икономика в някакъв нов вид модел, при който оцеляването ѝ зависи от ниските лихвени проценти, докато в същото време не може да постигне растеж заради същите тези ниски лихвени проценти. А сега, според Шиф, единственият начин, по който Джанет Йелън може да спаси пазара от нов срив, е отново да намали лихвените проценти.
„Щом веднъж започнат, никога няма да могат да спрат. И това виждаме в момента“, каза той.
След повишаването на лихвените проценти с 25 процентни пункта през декември акциите отчитат силно волатилни сесии в границите между 2081 и 1810 пункта за S&P 500, като едва през последните седмици започват да се стабилизират.
Шиф казва, че американската икономика в момента се намира в рецесия, която в крайна сметка може да се окаже по-унищожителна от Голямата депресия от 2008 г. Според него официалното начало на рецесията е било или в края на 2015 г., или в началото на 2016 г. – по същото време, когато Фед реши да повиши лихвените проценти.
„Който и да смени Барак Обама, ще наследи по-лоша рецесия от тази, която той получи от Буш“, каза Шиф. „Отчетохме най-лошия старт на фондовия пазар в историята, затова се съмнявам Фед да иска да повтори това и отново да повиши лихвените проценти през април“.
Според Шиф има едно нещо, което би устояло на ход на Фед: златото.
„Какво се случи последния път, когато Фед повиши лихвените проценти? Златото поскъпна. Затова ако Фед повтори хода си и фондовият пазар потъне, златото ще се окаже спасението“, каза Шиф. „Ако залагате срещу Фед и сте купували злато през 2000 г., когато то струваше по-малко от 300 долара за тройунция, Фед е една от основните причини цената му да е над 1200 долара за тройунция в момента“.
Разбира се, Шиф е правил подобни коментари и в миналото, като голяма част от тях все още не са се случили. Той обаче застава зад теорията си, че златото в един момент ще достигне цена от 5000 долара.