Председателят на Федералния резерв за Сан Франциско и член на комисията по парична политика Джон Уилямс заяви, че глобалните развития не позволяват на най-голямата икономика в света да се завърне към нормални лихвени проценти, съобщава CNBC.
Уилямс каза пред телевизионния канал в понеделник, че вярва, че американската икономика се справя „доста добре“, посочвайки стабилната инфлация и силния растеж на заетостта.
„Истинският проблем са глобалните финансови и икономически развития, има несигурност за това какво се случва по света и как това се отразява на долара и на американската икономика“, заяви той.
Уилямс повтори, че решенията по политиката на централната банка ще останат независими, определяйки инфлацията като една от най-големите тревоги за Фед.
„Не постигаме 2-процентовата целева инфлация вече три години и половина, а глобалните дефлационни фактори все още поддържат инфлацията слаба. За мен важните данни не са толкова пазарът на труда, който продължава да се подобрява, положително настроен съм към това. По-важното е инфлацията да се върне обратно към 2% в контекста на много силни насрещни ветрове“, обясни той, позовавайки се на силния долар и ниските цени на суровините.
„Имаме мандат на вътрешно ниво. Но ние все пак разбираме, че се намираме в глобална икономика, затова случващото се в Бразилия или Китай има огромно влияние върху САЩ по отношение на инфлацията ни и целите за заетостта“.
За разлика от Европа и Япония обаче слабата инфлация не кара Фед да наложи политика на отрицателни лихвени проценти, отбелязва Уилямс и добавя, че САЩ има други инструменти на разположение, включително количествено облекчаване и предварителни насоки.
„Намираме се в много различна ситуация, при която ще повишим лихвените проценти през следващите няколко години и ще имаме много по-силна икономическа позиция [от Европа и Япония], така че това не е инструмент, които можем да ползваме“.
Коментарите му идват докато световните пазари търсят повече яснота и сигнали от представителите на Фед за това дали банката ще вдигне лихвените проценти на срещата си през април.
Очакванията за увеличение се засилиха след коментарите от миналата седмица на някои от членовете на Федералната комисия по отворения пазар, привърженици на затягането на паричната политика, като сред тях бе и Уилямс.
Председателят на Фед за Атланта Денис Локхарт и Уилямс вярват, че повишаване на лихвените проценти на срещата на 26-27 април е гарантирано, докато гуверньорът на Фед за Джеймс Булард казва, че „следващото увеличаване може да не е много далеч“.
Изявленията обаче изплашиха Wall Street, тъй като те са в противоречие с коментарите за по-хлабава парична политика на председателя на Фед Джанет Йелън през март.
На въпрос за смесените послания по политиката Уилямс настоя, че членовете на комисията поддържат една и съща позиция.
„Бих казал, че има широко съгласие на комисията, че основната ни стратегия, която е постепенно да се премахне хлабавата политика и лихвените проценти да се вдигнат през следващите няколко години, има силна подкрепа. Истинският въпрос е кога трябва да започнем да ги увеличаваме и с какъв темп. Това ще зависи от данните, затова ще трябва да изчакаме и да видим“.
Пазарите сега ще следят внимателно изявлението на Йелън пред Икономическия клуб на Ню Йорк във вторник, както и на заместник-председателя Уилям Дъдли в четвъртък, като те могат да предоставят допълнителни сигнали за бъдещите решения на Фед.