На започващото днес двудневно заседание Управлението за федерален резерв на САЩ (Фед) вероятно няма да повиши лихвите си. То обаче сигурно ще даде сигнали, че докато инфлацията и пазарът на труда в страната продължават да укрепват, слабостта на икономиката в чужбина няма да попречи на вдигането на основната ставка сравнително скоро, предаде Ройтерс.
На предишното заседание на Фед несигурността около последиците от по-бавния растеж на Китай и Европа накара представителите на американската централна банка да дадат да се разбере, че институцията няма да действа, докато не бъде в състояние да направи по-добра преценка за перспективите.
През декември Фед повиши водещата си лихва за първи път от почти десетилетие и изглежда беше готова да го направи още четири пъти тази година.
Сега обаче икономистите прогнозират, че след заседанието тази седмица централната банка почти сигурно ще даде сигнал, че се отказва от това темпо и може би ще има две-три повишение на лихвата тази година.
Федералната комисия по операциите на открития пазар ще публикува изявлението си в 14 часа местно време във Вашингтон в сряда (21:00 часа българско време, б.ред.), заедно с подновените си икономически прогнози за тримесечието и очакванията как ще протече затягането на паричната политика. Пресконференцията на Джанет Йелън ще започне в 21:30 часа българско време.
27 от общо 44 анкетирани от Bloomberg икономисти смятат, че Фед ще подобри прогнозата си до „почти балансирана“, което по всяка вероятност ще насочи вниманието на инвеститорите към заседанието през юни. 16% от участниците в проучването, проведено между 4 и 8 март, са на мнение, че Фед ще спомене стабилните макроикономически данни и „балансираното“ състояние на рисковете и по този начин ще постави на масата възможността за повишение на лихвите още през април.
От предишното заседание на Фед досега инфлацията в САЩ проявява признаци на стабилизиране, а безработицата е на равнище 4,9 на сто през февруари, което е близо до пълна заетост според представители на централната банка.
Решението на Европейската централна банка миналата седмица да смекчи допълнително политиката си може да подсили убеждението, че се вземат мерки в подкрепа на растежа в Европа.
Това може да означава още едно вдигане на основната лихва в САЩ до средата на годината и, в зависимост от икономическите данни, след това още няколко.
Още за предстоящото заседание на Фед можете да разберете от видеото на Bloomberg