fallback

Накъде ще тръгне Фед след заседанието през март?

Икономистите, анкетирани от Bloomberg, са почти единодушни, че следващата седмица повишение на лихвите в САЩ няма да има

12:59 | 11.03.16 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Трудовият пазар в САЩ става все по-стабилен и инфлацията изглежда започва да расте. Въпреки това анализаторите са разединени за това, доколко агресивно Федералният резерв ще сигнализира следващото повишаване на лихвите, когато заседава на 15-16 март, пише Bloomberg.

Икономистите, анкетирани от агенцията, са единодушни, че следващата седмица затягане на паричната политика няма да има. 55% очакват, че реториката ще бъде същата като тази през януари. Тогава Джанет Йелън и екипът ѝ заявиха, че внимателно следят глобалните икономически и финансови развития. Ако и сега посланията са сходни, това би понижило вероятността от вдигане на ставките на през април.

Федералната комисия по операциите на открития пазар ще публикува изявлението си в 14 часа местно време във Вашингтон в сряда (21:00 часа българско време, б.ред.), заедно с подновените си икономически прогнози за тримесечието и очакванията как ще протече затягането на паричната политика. Пресконференцията на Джанет Йелън ще започне в 21:30 часа българско време. 

27 от общо 44 икономисти смятат, че Фед ще подобри прогнозата си до „почти балансирана“, което по всяка вероятност ще насочи вниманието на инвеститорите към заседанието през юни. 16% от участниците в проучването, проведено между 4 и 8 март, са на мнение, че Фед ще спомене стабилните макроикономически данни и „балансираното“ състояние на рисковете и по този начин ще постави на масата възможността за повишение на лихвите още през април.

Сходно разпределение на мненията може да се види и в самата комисия, съдейки по публичните коментари през последно време, посочва Bloomberg. Един от управителите във Фед Лейл Брейнард предупреди за глобално забавяне и заяви на 7 март, че управлението на риска изисква търпение, докато перспективите станат по-ясни.

Заместник-председателят на Фед Стенли Фишер каза същия ден, че американската икономика вероятно вижда първите признаци за ръст на инфлацията – тенденция, която Фед би приветствал.

„Трудовият пазар е по-добре позициониран, поскъпването на долара стана умерено и вероятно петролът вече стигна дъното“, казва Майкъл Хенсън, старши глобален икономист в Bank of America в Ню Йорк. „Смятам, че ще има здравословен дебат, а не ясно послание по отношение на инфлацията“, допълва той.

Средната оценка на икономистите в анкетата на Bloomberg е за двукратно затягане на паричната политика тази година. Все пак те очакват в прогнозите на самия Фед да са заложени 3 повишавания на лихвите тази година, а не 4, както беше през декември.

Предизвикателството пред Джанет Йелън и колегите й е да уверят, че постепенното затягане на паричната политика ще продължи, без да изненадват инвеститорите и без да провокират рязко затягане на финансовите условия, което от своя страна да навреди на икономиката, коментира Bloomberg.

“Заседанието през март е за управление на риска, за пауза, за изчакване и преценка”, казва Лорънс Майер, президент на LH Meyer и бивш управител във Фед. Според него комисията ще сигнализира, че ще повиши лихвените проценти през юни.

Според проучването вероятността от повишение на лихвите през юни е 42%, през април – 15%, а през март – 12%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:51 | 14.09.22 г.
fallback