Американската армия планира да засили присъствието си в Европа през следващата година с дългосрочно разполагане на най-добрите си бронирани хеликоптери за унищожаване на танкове и пехотни превозни средства, способни да разрушат руски бронетранспортьори, съобщава Bloomberg.
САЩ ще увеличат и предварителното разполагане на бойна техника, която прииждащите войници от САЩ могат да ползват в момент на криза. Съединените щати и НАТО полагат усилия, за да възпрат самоуверената Русия след намесата на президента Владимир Путин в Украйна, твърдят военни представители и информация в документи, с които Bloomberg разполага. Освен това армията реорганизира частите си за учения с ролеви игри, включващи тактики на руските части, които могат да бъдат използвани в нападения срещу украинските военни, включително кибервойна.
„Работим много усилено, като се възползваме от уроците научени в Украйна“ и ги инкорпорираме в Центъра за съвместна многонационална подготовка (US Joint Multinational Readiness Center, или JMRC) в Хохенфелс, Германия, заяви командващият американската армия в Европа генерал-лейтенант Бен Ходжис в интервю с няколко репортери.
Завръщането в Европа на военна техника, която бе премахната след Студената война, е част от Инициативата за гарантиране на европейската сигурност (European Reassurance Initiative, или ERI) на американското Министерство на отбраната. Президентът Барак Обама се опитва да намери 3,4 млрд. долара за програмата в предложения от него фискален бюджет за 2017 г., като сумата е четири пъти по-висока от финансирането тази година. В проектобюджета е записано, че целта е „да се повиши сигурността и да се успокоят нашите съюзници от НАТО и партньорски страни от Европа“ в отговор на „нарастващите опити на Руската федерация да ограничи външнополитическите и вътрешни избори на съседните страни“.
Въпреки разполагането на военна техника засега не се планира увеличаване на броя на постоянно разположени военни в Европа, наброяващи 30 000 души, или забавяне на плановете за намаляване на общата сила до 450 000 души през фискалната 2018 г. от 471 000 души в момента.
Американската армия възнамерява да вложи и около 25 млн. долара в нископрофилни съвместни учения от американските сили за специални операции, както и във възможни мисии. САЩ планират да подобрят въздушното разузнаване сред съюзниците си в НАТО.
Ходжис коментира и колко важно е частите, играещи „опозиционните сили“ (OPFOR) в ученията, да получат нови умения въз основа на последните военни инициативи на Русия, включително електронна война и агресивни кибер операции.
„Вече сме научили нашите OPFOR на подобни акции – кибер дейности, електронни войни, удари от ракети с дълъг обсег. Така можем да започнем учения срещу подобни възможности – как да се маскираме, как да се разпръснем, неща, които не сме правили през последното десетилетие“.
И все пак Ходжис заяви, че перспективата от открита война с Русия е малка. „Сериозна кинетична ситуация“ с руските сили „не е вероятна и искаме да запазим това така“, каза Ходжис. „За това става въпрос – да запазим вероятността нищожна“.
Евелин Фаркас, бивш топ политически представител за Русия в Пентагона, казва, че руснаците трябва да „знаят, че имаме способни войски, готови да реагират бързо“, ако те предприемат действия срещу съюзник от НАТО.
„Руснаците ще разберат, че това е демонстрация на решителност. Съюзниците ни също ще го осъзнаят, но те може да натиснат за повече“, казва тя. „Надявам се, че и други големи страни от НАТО ще допринесат към възпиращите усилия на изток“.