Американските акции приключиха сесията с понижения заради спада на цените на петрола.
Dow Jones се понижи с 0,25% до 16 413 пункта, притиснат от акциите на Wal Mart, Goldman Sachs Group и Apple, които поевтиняха със съответно 3%, 2% и 1,9%. S&P 500 записа спад от 0,46% до 1 918 пункта, а Nasdaq изтри 1,02% до 4 488 пункта заради спадовете при Apple и Netflix.
Според анализатори инвеститорите имат нужда от време, за да преценят дали цените на петрола ще се стабилизират на сегашните равнища. Според Питър Коулман от Convergex инвеститорите изтеглят част от печалбите си заради тридневния ръст.
В групата на поскъпващите акции попаднаха книжата на IBM, след като Morgan Stanley повиши оценката си за акциите на компанията и ценовия таргет от 135 до 140 долара за лот, пише CNBC.
Отделно IBM Watson Health обяви, че планира да придобие Truven Health Analytics за 2,6 млрд. долара.
Сред най-поевтиняващите позиции се наредиха книжата на енергийните и финансовите компании.
Цената на петрола отново е поставена под натиск заради липсата на ангажимент на Иран за замразяване на добивите и ръста на запасите от суровината в САЩ.
През миналата седмица запасите от черно злато в САЩ са нараснали с 2,1 млн. барела до 504,1 млн. барела, което е нов седмичен рекорд, сочат данните на Агенцията за енергийна информация.
За последен път петролните резерви на страната са надвишавали 500 млн. барела през 1930 г., посочва Wall Street Journal.
В края на сесията фючърсите на лекия американски суров петрол поскъпна с 11 цента, или 0,4%, до 30,77 долара за барел. В Лондон сортът брент поевтиня с 22 цента, или 0,6%, до 34,28 долара за барел.
В сравнение с пиковите равнища, достигнати през юни 2014 г., цените на петрола са се понижили със 70 на сто.
Златото поскъпна в днешната сесия, след като акциите прекъснаха тридневната позитивна серия.
Фючърсите на златото със срок на доставка през април поскъпнаха с 14,9 долара, или 1,2%, до 1 226,3 долара за тройунция.
Убедеността, че Федералният резерв на САЩ няма да увеличи лихвите на следващата си среща през март, въпреки опасенията за стабилността на глобалните пазари и страха от продължителна ниска инфлация, подкрепя златото.