fallback

Обама: Москва може сериозно да затъне в Сирия

Русия и Асад постигнаха някои първоначални успехи, но три четвърти от страната остават извън техен контрол, твърди американският президент

09:24 | 17.02.16 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Американският президент Барак Обама заяви, че руската военна намеса в Сирия е свидетелство за слабостта, а не за силата на режима на президента Башар Асад. Според него руският президент Владимир Путин ще направи по-добре, ако помогне за постигането на политически преход в Сирия, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Обама говори по време на пресконференция в Ранчо Мираж в Калифорния, където бе домакин на среща на върха с 10 лидери от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. „Какъв е смисълът да изпращаш своите въоръжени сили да подкрепят един кон, който е неефективен", запита риторично президентът и добави, че Москва рискува "да затъне" в Сирия.

Казвам това "без никаква радост", отбеляза Обама. Русия и Асад постигнаха някои първоначални успехи, но три четвърти от страната остават извън техен контрол, добави той. Според него работата не е в съперничеството между него и президента на Русия, в в това да бъде прекратено страданието на хората. 

Операцията на руската военна авиация в Сирия "не решава проблема за стабилизация на обстановката там. "Единственият начин да се постигне тази цел е да бъде осъществен политически преход", което ще позволи по-ефективна координация на усилията не само с Русия, но и с други страни от региона, „за да се заемем с отразяване на най-голямата пряка заплаха за САЩ", каза той, визирайки "Ислямска държава".

Затова Обама призова Русия "да подкрепи процеса на преход" в Сирия, под което в САЩ разбират смяна на режима, отбелязва ТАСС.

По повод обявения план за примирие в Сирия, президентът каза, че "трябва да видим какво ще стане в близките няколко дни. Ще работим с нашите партньори, настроени за разгром на ИД и ще търсим начин да постигане на по-трайно политическо решение, освен това, което могат да гарантират въздушните бомбардировки", посочи той. Обама призна, че постигнатото в Мюнхен съгласие за прекратяване на огъня в Сирия до петък "ще бъде трудно, той като вече се е проляла много кръв".

САЩ няма на позволят групировката "Ислямска държава" да се укрепи в Сирия, продължи Обама, отговаряйки на въпрос за възможна военна операция там. "Аз дадох ясно да се разбере, че ние ще преследваме ИД навсякъде, където тя се появи", каза той, като напомни, че точно така САЩ са се борили и с Ал Каида.

Той подчерта, че главното за Либия, чието население сега е разделено на основата на племенни и етнически различия, е създаването на единно правителство.

По повод завършилата негова среща с лидерите на АСЕАН, президентът отново увери, че "обръщането към Азия" остава приоритет за външната политика на САЩ. "Тази среща на върха зададе нова траектория за партньорството между САЩ и АСЕАН, която ще ни позволи да достигнем нови висоти в следващите десетилетия", каза Обама.

"Очаквам първото си посещение във Виетнам през май и да стана първият американски президент, посетил Лаос през септември", отбеляза той и добави, че САЩ ще продължат да подкрепят гражданското общество в страните от Азия.

Обама се спря обстойно и на актуални вътрешнополитически теми. Международните наблюдатели са разтревожени от риториката на някои кандидати за президент от Републиканската партия, и тук става дума не само за милиардера Доналд Тръмп, изумил с разпалването на антимюсюлмански настроения, каза той. "Вижте какви изявления правят и другите кандидати. Няма нито един кандидат републиканец от участващите в първичните избори, който да мисли, че трябва да направим нещо по въпроса за климатичните промени", посочи президентът.

Той изрази убеждение, че Тръмп няма да заеме неговото място в Белия дом, като свърза прогнозата си с "вярата си в американския народ", който разбира, че "да станеш президент е сериозна работа". "Това не е работа за водещи на телевизионни дискусии или на риалити шоу,.. не е маркетинг, а нещо много тежко", обоснова се Обама.

Президентът каза също така, че няма да се поддаде на натиска на републиканската опозиция в Конгреса и няма да отлага номинирането на кандидат, който да попълни 9-членния състав на Върховния съд на САЩ след внезапната кончина на съдия Антонин Скалиа. Той припомни, че по конституция президентът е длъжен да предложи кандидатура, а Сенатът - да я разгледа, и че не се предвиждат изключения за това в година на президентски избори. "Възнамерявам в установения срок да предложа достойна кандидатура за този висок пост", увери Обама.

Републиканците се опасяват, че Обама ще предложи за върховен съдия кандидат с либерални възгледи, чийто глас ще има решаващо значение при разглеждане във Върховния съд на въпроси, по които американското общество е сериозно разделено. Те настояват това назначение да бъде оставено на следващия държавен глава и заплашиха да не разглеждат кандидатура, предложена от Обама. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:26 | 31.08.22 г.
fallback