Нарастващите притеснения за слабия глобален растеж и инфлацията едва ли ще разубедят Федералния резерв от това да продължи със затягането на паричната политика. Това сочат резултатите от проучване на Ройтерс, според които през 2016 г. ще има двукратно увеличение на лихвените проценти в САЩ.
80% от анализаторите прогнозират, че следващото повишение ще бъде през второто тримесечие на тази година, а второто – в края на годината, като лихвата по федералните фондове ще бъде в диапазона между 0,75% и 1%.
Това е с един път по-малко в сравнение с прогнозата от миналия месец, но все пак над очакванията на пазарите. По този начин се откроява нарастващото разделение между двете групи в прогнозите им за действията на Фед.
„Освен ако икономиката не се преобърне, все още има голяма вероятност от поне едно повишение на ставките тази година“, казва Сам Бълард, икономист в Wells Fargo.
Пазарите не очакват действие в посока повишение на лихвите от страна на Фед до средата на 2017 г. До тогава анкетираните икономисти прогнозират четирикратно увеличение до диапазона 1,25 – 1,50%.
В изявлението й пред конгресмени миналата седмица председателят на Федералния резерв Джанет Йелън сигнализира, че централната банка има намерение да се придържа към плана си за постепенно увеличаване на лихвите тази година въпреки опасенията за забавения растеж в Китай и сътресенията на финансовите пазари.
При заседанието си през декември, когато Фед увеличи лихвените проценти за пръв път от близо десетилетие, планът (или т.нар. точки на Фед) беше за четирикратно увеличение през 2016 г. Според изследването на Ройтерс обаче днес вероятността от такъв сценарий е по-малко от 10%.
„Точките на Фед вероятно ще станат актуални отново през март. Въпросът е дали този план остава релевантен въобще“, казва Томас Костерг, главен икономист за САЩ в Standard Chartered. Костерг е единственият икономист в проучването, който очаква Фед дори да понижи лихвите до края на годината. Според него рискът от рецесия е много голям.
Средната прогноза е за 20% шанс от рецесия през следващите 12 месеца. През януари 2015 г. тази вероятност беше 10%, а през януари – 15%.