Щатските индекси завършиха търговската сесия във вторник с повишения. Активността бе висока на фона на поскъпналия петрол, корпоративните отчети и началото на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ, пише CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се покачи с 1,78%, или с 282,01 пункта, до 16 167,23 пункта. Широкият индекс Standard & Poor's 500 отбеляза дневно повишение от 1,41% до 1 903,63 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite днес е нагоре с 1,09% до 4 567,67 пункта.
Днес започна януарското двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ, на което обаче не се очаква да има промяна в паричната политика. Резултатите от последното проучване на CNBC показват, че мнозинството мениджъри и анализатори на Wall Street очакват следващото повишение на лихвените проценти да бъде през май тази година.
Данните от деня показват, че PMI индексът на Markit за активността в сектора на услугите през януари се понижава до 53,7 пункта спрямо финалното четене за декември от 54,3 пункта. Индексът на потребителското доверие на Conference Board обаче се повишава до 98,1 пункта, след като стойността за декември беше ревизирана надолу до 96,3 пункта.
През ноември индексът S&P/Case-Shiller за цените на имотите в 20 от най-големите градове в САЩ нарасна с 5,8% на годишна база. Ръстът се оказа над очакванията и прираста от 5,5%, отчетен през октомври.
Индексът за цените на жилищата на Федералната агенция за жилищно финансиране на САЩ (FHFA) пък се покачи с 0,5% на месечна и 5,9% на годишна база.
Преди отваряне на борсовата сесия излязоха отчетите на DuPont (+0,9%), Procter & Gamble (+2,5%) и Sprint (+18,7%), а след приключване на търговията се очаква отчетът на Apple.
Aкциите на Apple отчетоха ръст в цената от 0,55% до 99,99 долара за брой, докато инвеститорите се питаха дали Тим Кук може да запази успеха на iPhone в Китай.
Книжата на 3M се оказаха най-печеливши сред компонентите на Dow Jones. Акциите на конгломерата поскъпнаха с 5,2% до 144,78 долара след изненадващо добри тримесечни финансови резултати.
Пазарната капитализация на AIG нарасна с 1%, след като застрахователят обяви план за своето преструктуриране. Според него поделението за застраховки на ипотеки може да бъде отделено, а мрежата със застрахователни брокери – продадена. Инвеститорът Карл Айкан призовава за разделяне на компанията, откакто се сдоби с дял в нея в края на миналата година. Oт AIG коментират, че пълно отделяне ще понижи стойността за акционерите.
На пазарите на суровини фючърсите върху лекия суровия петрол WTI поскъпнаха с 3,66% до 31,45 долара за барел, въпреки че по време на сесията за кратко прекосиха границата от 32 долара. За момент ръстът бе дори от 7% до 32,50 долар за барел.
От своя страна контрактите върху златото с доставка през февруари добавиха 14,90 долара към стойността си до 1 120,20 долара за тройунция. Това е най-високото им ниво от ноември насам.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски държавни ценни книжа се установи на ниво от 2%. Възвръщаемостта по 2-годишните облигации кръжи около 0,84 на сто.
На валутния пазар щатският долар поевтиня с около 0,3% спрямо другите водещи валути, като курсът на еврото е над 1,08 долара, а този на йената е на ниво от 118,50 йени за долар.