fallback

Сигналът за тревога за инфлацията в САЩ все повече се засилва

Показателите за очакваната инфлация потънаха заедно с новия спад на цената на петрола и волатилността на глобалните пазари

08:45 | 21.01.16 г. 8

Още докато Федералният резерв (Фед) на САЩ вдигаше краткосрочните лихвени проценти миналия месец, някои централни банкери изразиха опасения за затягането на политиката при липса на инфлация, коментира Financial Times.

Оттогава насам сигналът за тревога ехти още по-силно, след като показателите за очакваната инфлация потънаха в допълнение към новия спад на цената на петрола и острата волатилност на глобалните фондови и облигационни пазари.

Миналата седмица Джеймс Булард, гуверньор на Фед в Сейнт Луис, заяви, че понижаващите се инфлационни очаквания „причиняват тревога“, а Чарлс Еванс от Фед в Чикаго каза, че ситуацията е „тревожна“.

Проблемът е, че никак не е ясно колко тежест трябва да отдава Фед на тези спадове на инфлационните очаквания. Измерването на инфлационните очаквания е предизвикателно начинание. Много централни банкери и пазарни практици се питат дали финансовите инструменти, използвани от песимистите, са полезен показател за перспективите пред цените.

„Това очевидно е нещо, което вероятно ги тревожи“, казва Торстен Слок, главен международен икономист в Deutsche Bank. „Тези финансови инструменти имат сравнително ограничена прогностична способност, когато става въпрос за реалната инфлация“.

Движението на цените на пазара през последните е шокиращо. 10-годишният изравняващ темп – произлизащ от сравняването на доходността на конвенционалния и свързания с инфлацията американски държавен дълг, се понижи само до 1,39% в петък, съвсем малко над 6-годишния минимум от 1,38%, който достигна през септември.

Петгодишният изравняващ темп е на ниво от само 1,1%%, а двугодишният – 0,45%. Т.нар. петгодишен изравняващ темп за пет години напред – популярен показател заради дългосрочния си характер, измерващ ценообразуването на пазара в рамките на пет години, като този период започва след пет години, се е понижил до 1,95%, което е близо до рекордните 1,92%, достигнати миналата година. Средната дългосрочна стойност е 2,84%.

Някои анализатори твърдят, че Фед неизбежно ще трябва да отчете тези ценови колебания. Доверието към Фед зависи от способността му да насочи инфлацията до целевата 2%. Ако очакванията на финансовите играчи и обществото са много по-ниски от ръста на цените, това доверие може да бъде засегнато, тъй като перспективите за ниска инфлация става самоизпълняващо се пророчество.

Джон Брейди, управляващ директор в брокерската къща RJ O’Brien, очаква движението надолу на петгодишния изравняващ темп за пет години напред да помогне на Фед да се предпази от твърде агресивно повишаване на лихвените проценти.

Макар че Фед сигнализира, че инвеститорите трябва да очакват четири повишения на лихвените проценти тази година, трейдърите не очакват нов ход преди втората половина на годината на фона на сътресенията на глобалните пазари и опасенията около икономическата стабилност на Китай. Приглушените инфлационни перспективи изглежда само засилват намерението за постепенно повишаване.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:29 | 14.09.22 г.
fallback