fallback

Обама: Америка е империя на възстановен просперитет

САЩ имат най-силната, устойчива на криза икономика в света, заяви в последната си реч "За състоянието на съюза" американският президент

09:58 | 13.01.16 г. 55
Автор - снимка
Създател

Американският президент Барак Обама бе зает с финалните щрихи на последната си реч „За състоянието на съюза", произнесена пред Конгреса във Вашингтон, когато получи редовния доклад от Персийския залив. Два патрулни катера на САЩ, които са били на път от Кувейт за Бахрейн, са били атакувани от иранската въоръжена охрана, общо десет членове на американските ВМС са били арестувани. Не мина много време и новината се появи и по американските телевизионни екрани.

Белият дом прибърза да омаловажи събитията. „Ние не виждаме враждебни намерения", се казва в декларация. Имало предположения, че с моряците се отнасят добре и може да бъдат освободени още в сряда. Но няма съмнение: инцидентът е неприятен за Обама и се случва в най-неподходящия момент. В последната си реч пред двете камари на Конгреса президентът искаше да остави политическите конфликти от миналото зад себе си и да се концентрира върху предстоящите неща. И точно сега го заплашва ново напрежение с Иран, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

Ядрената сделка, която Обама договори с теократите в Техеран и която той счита за част от по-широка стратегия за размразяване на напрежението, е едно от най-противоречивите постижения на неговото богато на противоречия управление. Опонентите му, републиканците, които имат мнозинство в Капитолия, оценяват споразумението като разпродажба на американските и израелските интереси за сигурност, като обвиняват Обама в помиряване на всяка цена. Дори партийните колеги на Обама са скептични, че враждебността с Иран наистина може да се преодолее. Всичко това се появява отново на дневен ред, докато членовете на Конгреса са в очакване на президента.

След това, с няколко минути закъснение, Обама се приближава към подиума. И той е решен да не се връща към старите дебати. Само за кратко той засяга въпроса с Иран, за да похвали ядрената сделка. За настоящите напрежения не споменава нищо. Обама иска да очертае една визия за страната си, да разпространи едно оптимистично послание. Речта му е блестящо изпълнение на няколко части. Мощно опровержение на оплакванията, които идват от републиканските противници.

Америка на Обама е една империя на възстановен просперитет, една нация, която вече има нова смелост, която може да се справи с всяко предизвикателство. Републиканската Америка е кризисен район, икономически западащ и застрашен от терористи. Фактите говорят за Обама: пазарът на труда се възстанови, икономиката се разраства. Но настроението изглежда по-скоро е в полза на републиканците. 70 процента от американците вярват, че страната им се движи в погрешна посока. Към тях в речта си се обръща Обама – към неоправданите и  обезкуражените. Той иска да им върне доверието и вярата в по-добро бъдеще.

Никакви следи няма от умора от изпълнителната власт. Аз искам да продължа да се боря, обещава Обама още в самото начало. За по-мъдра имиграционна политика. За по-висока минимална заплата. За по-строги оръжейни закони.

Речта му бе по-кратка от обикновено и за изненада на мнозина в нея само веднъж се говори за проблема в САЩ с огнестрелното оръжие. Но екипът на Белия дом изпрати мощно послание по този болен въпрос, като Първата дама Мишел Обама не зае мястото си в залата като символ на празните столове, които остават след жертвите. Този жест превърна темата #EmptySeat в една от водещите за американците в Twitter.

Семейство Обама иска да напомни за жертвите на насилието. По този въпрос не може да се очаква никакъв напредък, това и самият президент го знае до такава степен, че го боли. Ето защо той бързо преминава към тези области, в които Америка напредва. „САЩ имат най-силната, устойчива на криза икономика в света", възкликва той. Страната преживява най-дългия период от ръст на работните места в частния сектор.

Обама говори за промените в климата, похвали международния пакт за борбата с глобалното затопляне и изтъкна икономическите възможности на енергийната революция.

„В полетата на Айова до Тексас вятърната енергия в момента е по-евтина от по-мръсните, конвенционални енергийни източници", каза той. „На покривите на къщи от Аризона до Ню Йорк слънчевата енергия спестява на американските граждани десетки милиони долари от сметките им за електроенергия".

И се обърна към американците с апел да не отговарят автоматично на всички терористични заплахи. Наистина „Ислямска държава“ и терористичната мрежа Ал Кайда съставляват „пряка заплаха" за американците, признава той. Но САЩ не могат да се опитват да завладеят или възстановяват всяка страна с кризи. По думите му САЩ „не могат да се опитват да възраждат всяка държава, изпаднала в криза - това не е поведение на лидер, това е рецепта за бъркотия, проливане на американска кръв и начинание, което в крайна сметка ни отслабва, защото има поуки от Виетнам и Ирак и досега би трябвало да сме ги научили". Президентът призова и Конгреса да демонстрира решимост по отношение на резолюциите за военни действия.

Той изтъкна, че твърденията, според които борбата срещу ИД е „Трета световна война", са преувеличени и наливат вода в мелницата на джихадистите. „Ние просто трябва да ги наричаме такива, каквито са - убийци и фанатици, които трябва да бъдат изкоренени, преследвани и унищожени", добави той.

В речта си Обама призова отново да се отмени търговското ембарго срещу Куба, година след началото на историческото нормализиране на дипломатическите отношения между бившите врагове от студената война. „Изминалите 50 години в изолиране на Куба не успяха да насърчат демокрацията" в страната и доведоха до отстъпление на САЩ в Латинска Америка, каза Обама.

„Искате ли да засилите нашето лидерство и доверието към нас в Западното полукълбо? Тогава признайте, че Студената война е приключила. Вдигнете ембаргото", призова Обама в обръщението си към Конгреса, доминиран от републиканците.

Според социологическо проучване от януари на Gallup 76% от американците са разочаровани от състоянието на държавата си. Според анкета на CBS News/New York Times от миналата седмица пък 65% от американците са на мнение, че САЩ сериозно са поели по грешен път. Подобен скептицизъм не е уникален, но в изборна година той обикновено помага на партията в опозиция да атакува Белия дом.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:42 | 12.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още