Американските законодатели вероятно ще ратифицират международна сделка за реформа на управлението на Международния валутен фонд (МВФ), която ще даде на развиващите се пазари като Китай по-голяма сила при взимането на решения от кредитора, съобщава Wall Street Journal.
Одобрението от законодателите ще реши дългогодишното недоволство на развиващите се страни, че техният глас и вот в институцията не представя коректно тяхната нарастваща икономическа тежест в света.
Лидерите на Конгреса се съгласиха в сряда сутринта да включват промените във всеобхватен проектозакон за бюджета, който трябва да стане факт до няколко дни.
„Очакваме резултата от законодателния процес“, заяви говорителят на МВФ Гери Райс.
Американските законодатели възпрепятстваха осъвременяването на управлението на фонда в продължение на години, подклаждайки недоволство сред членовете на МВФ от развиващите се пазари.
Американското министерство на финансите нееднократно предупреждава, че ако споразумението не бъде ратифицирана, то това ще засегне лидерството на САЩ в чужбина, тъй като Китай и други индустриални страни ще бъдат лишени от свое право в най-големия световен кредитор.
Официални представители предупреждават, че несъгласие от страна на американските законодатели може да ускори преминаване на развиващите се икономики към други международни финансови институции, които не са подкрепяни от САЩ, като Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции (Asian Infrastructure Investment Bank, или AIIB), която бе основана тази година.
Ако Конгресът одобри промените за управление, както се очаква, Индия, Бразилия, Турция и други страни ще имат по-голяма тежест при гласувания в МВФ в съответствие с приноса им към глобалната икономика. Съгласно реформата за управление по-голямото право на глас на Китай ще направи втората най-голяма икономика в света третата най-голяма страна в МВФ, излизайки пред няколко европейски страни.
Сделката ще увеличи и силата на МВФ, прехвърляйки резерви за непредвидени ситуации, заети от страните членки по време на финансовата криза, към нормалната кредитираща сметка на фонда.
САЩ обаче ще запазят правото си на вето по повечето основни решения на МВФ.