fallback

Джанет Йелън и трудният баланс между консенсуса във Фед и ясните сигнали

Инвеститорите очакват вдигане на лихвите в САЩ едва през март 2016 г. Ако не промени тези очаквания, Йелън рискува да изненада пазарите

08:15 | 28.10.15 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Председателят на Федералния резерв на САЩ Джанет Йелън е определяна като добър слушател и личност, която умее да постига консенсус. Тази седмица обаче на нея вероятно ще ѝ се наложи да заеме по-твърдолинейна позиция, ако наистина иска евентуалното вдигане на лихвените проценти през декември да остане реалистичен вариант, пише в свой анализ агенция Ройтерс.

Стилът на Йелън беше поставен на изпитание, след като двама от управителите в централната банка публично изразиха несъгласие с нея, че Фед трябва да увеличи ставките тази година. Управителите са постоянни членове на Комисията за отворен пазар и обикновено гласуват в единодушие. Затова публичното противоречие между тях и Йелън е необичайно. И все пак Лейл Брейнард и Даниел Таруло посочиха редица рискове за икономическия растеж и намекнаха, че вдигането на лихвите трябва да почака.

Мнозинството от останалите управители с право на глас, с изключение на Чарлз Евънс – председател на Фед за Чикаго, показаха, че по-скоро подкрепят Йелън за вдигане на лихвите през 2015 г. Така че тя може да се изправи срещу трима отцепници в 10-членната комисия, ако реши, че лихвите трябва да бъдат повишени през декември.

И все пак почти всички в панела подкрепят сценария за поетапно вдигане на лихвите, веднъж щом те бъдат увеличени, посочва Ройтерс. Освен това традициите в американската централна банка може да изиграят своята роля – макар че регионалните председатели на Фед понякога изразяват несъгласие, никой управител в комисията не е гласувал в противоречие с останалите от 2005 г. насам. 

Вероятно за Джанет Йелън е по-тревожен фактът, че много инвеститори не вярват, че централната банка ще вдигне лихвите въобще тази година. Ако Йелън не промени тези очаквания по-рано - около заседанието в края на октомври, евентуално увеличение на ставките може да стресне пазарите.

„От спешна необходимост е комисията по-ясно да представи стратегията си“, казва Андрю Левин, бивши съветник на Йелън.

Стилът на Йелън контрастира с този на някои от предшествениците й, най-вече Алън Грийнспан, който задаваше тона и резултата от заседанията, още преди те да са започнали. Председателят на Фед прекарва много време в лични разговори с останалите управители. Дори предшественикът й Бен Бернанке, който също ценеше консенсуса, не е прекарвал толкова време в преговори, коментира Ройтерс. 

Изглежда усилията дават резултат и Йелън успява да привлече на своя страна банкери, които настояват за вдигане на лихвите. Така например председателят на Фед за Ричмънд Джефри Лейкър я подкрепи в призива й да се изчака потвърждение, че инфлацията е стабилна.

Представителите на Фед неколкократно са подчертавали, че вдигането на лихвите няма да изненада инвеститорите, а според пазарите първото увеличение на ставките ще се случи най-рано през март 2016 г. Динамиката в търговията показва, че вероятността това да се случи този месец е на практика нулева, а през декември – 39%.

След заседанието тази седмица Фед трябва да убеди пазарите, че наистина предстои вдигане на лихвите. „Изявлението след срещата трябва да предполага, че само влошаване на икономическата ситуация може да попречи“, казва Левин.

Друг вариант Фед да подскаже за намеренията си е като смекчи или премахне напълно предупрежденията си за рисковете от забавянето на глобалната икономика. Именно заради тази предпазливост централната банка не вдигна лихвите през септември.

Въпреки че безработицата в САЩ е на обичайно ниво от около 5%, инфлацията е ниска и икономистите във Фед все още обмислят дали икономиката би издържала вдигане на лихвите, докато колегите им в Европа, Япония и Китай все още разчитат на облекчения. В такава глобална ситуация постигането на консенсус остава трудна задача, коментира Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:45 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още