Търговията на американските фондови борси започна без ясна тенденция в сряда след новата порция тримесечни отчети на големите корпорации и слабите данни за търговията на дребно, съобщи CNBC.
Широкият индекс S&P 500 стартира сесията с понижение от 4 пункта (0,22%) и за кратко падна под психологическата граница от 2000 пункта, което се случва за пръв път от 8 октомври. Най-много натежаха финансовите компании.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записа понижение от 33 пункта, или 0,2%, до 17 048 пункта, а технологиченият Nasdaq се търгуваше със спад от 14 пункта, или 0,3%, до 4 782 пункта. Акциите на Apple поевтиняха с над 1,5%, след като стана ясно, че технологичният концерн може да бъде задължен да плати до 862 млн. долара като обезщетение заради загубен патентен спор с Университета на Уисконсин. Съдът в Медисън реши, че калифорнийската компания използва несправедливо технология, която е интелектуална собственост на Университета на Уисконсин. Размерът на обезщетението все още предстои да бъде изяснен. Котировките на производителя на чипове Intel спаднаха с 4 процента след изнесените данни за лек спад на приходите. Финансовите резултати на Intel Corp. за третото тримесечие се оказаха засегнати от свиващия се пазар на персонални компютри, но по-високите цени на чиповете и търсенето на по-големи компютри са смекчили удара.
Акциите на Bank of America поскъпнаха с 2 на сто след по-добрите от очакваното резултати. ретата по големина американска банка Bank of America Corp. отчете печалба от 4,51 млрд. долара през третото тримесечие, след като разходите за съдебни разноски падат, а приходите надминаха очакванията на повечето анализатори.
„Икономическите данни бяха малко разочароващи и подсказват, че Федералният резерв вероятно ще отложи вдигането на лихвените проценти за следващата година“, казва Питър Кардийо, главен пазарен икономисто в Rockwell Global Capital.
По-късно днес Фед предстои да публикува т.нар. Бежова книга – доклад за икономическата активност в редица области, което по всяка вероятност ще повлияе на инвеститорите.
„Мисля, че Бежовата книга идва и си отива и това не променя наратива на Фед“, казва Арт Хоугън, главен пазарен стратег във Wunderlich Securities.
Доходността по 10-годишните държавни облигации за кратко спадна под 2%, а тази по двегодишните държавни ценни книжа падна до 0,56%.
Доларът записа около 0,5% понижение спрямо основните световни валути. Едно евро се търгуваше малко над 1,14 долара, а курсът на йената беше 119,35 за долар.
Петролът поевтиня леко в сутрешната търговия, като суровият американски петрол WTI се търгуваше за близо 46 долара за барел, а бенчмарковият Брент – за около 49 долара за барел.
*Данните са към 17:40 часа