Повече корумпирани банкери от Wall Street е трябвало да отидат в затвора заради предизвикването на финансовата криза през 2008 г., смята бившият председател на Федералния резерв на САЩ Бен Бернанке. В интервю за USA Today от неделя той казва, че все още счита спасяването на редица банки за правилен ход.
„Не може да пратите финансова компания в затвора“, смята Бернанке. „Всичко, което се обърка, и всичко незаконно, е било направено от отделна личност, не от абстрактна компания... трябваше да има повече търсене на отговорност на индивидуално ниво“, допълва той.
Тази седмица престои да бъдат публикувани мемоарите на Бернанке – The Courage to Act – и се очаква книгата да разкрие повече подробности за Фед и за най-голямата криза от Голямата депресия насам.
В интервюто си от неделя Бернанке казва, че централната банка е понесла много критики от страна на медиите и обществото за това, че е спасила финансовите институции във време на голямо неравенство, растяща безработица и сриващ се имотен пазар.
Бившият председател на Фед допълва, че му се е искало банката Lehman Brothers, превърнала се в нарицателно за корупцията на Wall Street, да е била спасена. „Ако не бяхме предотвратили колапса на Wall Street, тогава и цялата икономика щеше да се срине“, казва той. „Бяхме решени да не го допускаме фалита на Lehman Brothers. За съжаление потенциалните купувачи – Bank of America и Barclays – се отказаха заради прекалено големите загуби“, допълва Бернанке.
Той обаче признава една своя грешка по време на мандата си като председател на Фед, а именно – че не е обяснил ясно на обикновените американци какви точно действия предприема централната банка. Според него общественото възмущение от спасяването на Wall Street идва от проблеми в комуникацията и от това, че Фед не е изяснил действията си.
Публикуването на книгата на Бернанке идва в много важен момент за централната банка, защото се очаква институцията начело с Джанет Йелън да вдигне лихвените проценти за пръв път от близо десетилетие, отбелязва CNN.