fallback

S&P 500 се възстанови над психологическата граница от 1900 пункта*

Основните индекси на Wall Street се повишиха значително заради надеждата за повече стимули от страна на централните банки

18:20 | 30.09.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Акциите на фондовия пазар в САЩ се търгуваха със значителни повишения след колебливото приключване на вчерашните сесии, съобщи CNBC.

Основните индекси на Wall Street се повишиха с около 1,5%, като Dow Jones industrial average за кратко скочи с над 200 пункта до 16 276 пункта.

Широкият S&P 500 се възстанови над психологическата граница от 1900 пункта, като се повиши с 28 пункта или 1,5% до 1912 пункта.

Технологичният индекс Nasdaq отбеляза повишение от 2%, или 82 пункта, до 4599 пункта основно заради iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB), който скочи с 5%. Акциите на Apple поскъпнаха с над 1%. IBB все още остава в територията на мечия пазар или с над 20% под 52-седмичния си връх след голямо разпродаване през последните седмици. 

По-рано днес стана ясно, че частните компании извън земеделския сектор в САЩ са назначили 200 000 нови служители през септември, като по този начин надминаха очакванията на анализаторите. Анализатори очакваха през септември да няма промяна. Икономисти, анкетирани от агенция Ройтерс, прогнозираха, че новоназначените служители ще бъдат 194 000 души.

Нищо не се е променило фундаментално от вчера до днес с изключение на това, че по-голямата част от света се съвзема след по-слаби от очакваните данни, с надеждата за повече стимули от страна на централните банки“, казва Раян Ларсън, директор на звеното за търговия с ценни книжа в RBC Global Asset Management.

„Искаме да видим дали това е краткосрочно, или компаниите наистина купуват“, допълва той. 

Европейските борси отбелязаха 2% повишение, а азиатските фондови пазари затвориха на зелено, като японският индекс Nikkei 225 отбеляза ръст от 2,7%. Минният гигант Glencore продължи да се възстановява с над 11% повишение.

В сряда приключва тримесечието, което според Barclays се очаква да е най-лошото от 2011 г. насам. Основните щатски индекси са напът да регистрират загуба от над 7% за периода.

Третото тримесечие отразява несигурността за Федералния резерв“, смята Дейвид Кели, главен глобален стратег в JPMorgan Funds. „Несигурност, предизвикана от незнанието как централната банка ще увеличи лихвите. Ако получим добри данни за трудовия пазар, това може да успокои Фед“, допълва Кели.

Притесненията за шокови вълни от забавянето на икономиката в Китай и запазването на лихвените проценти непроменени изпрати пазарите в корекция или над 10% под 52-седмичния им връх в края на август, отбелязва CNBC.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през ноември паднаха с 21 цента до 45,02 долара за барел на New York Mercantile Exchange. Фючърсите на златото поевтиняха с 13 долара до 1113, 90 долара за унция към 9:30 часа местно време.

*Актуално към 17,30 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:37 | 06.09.22 г.
fallback