Има вероятност през тази година да има повишаване на лихвените проценти, тъй като решението на Федералния резерв на САЩ (Фед) да ги запази без промяна е било „на косъм“, заяви един от централните банкери на Фед в събота, цитиран от Ройтерс.
Джон Уилямс, който е центрист и президент на Фед в Сан Франциско, заяви, че аргументите за и против стартиране на затягане на паричната политика на САЩ са относително изравнени сега, когато икономиката има солидна основа, което му дава увереност, че растежът на икономиката и пазара на труда ще продължат.
Уилямс, първият американски централен банкер с публично изказване след дългоочакваното решение на Фед в четвъртък, загатна, че е почти готов да подкрепи вдигането на лихвените проценти.
Той призна рисковете от забавяне на Китай и световен натиск надолу върху инфлацията, отбелязвайки, че повишаването на лихвените проценти през 2015 г. не е гарантирано. Той обаче каза, че пълна заетост в САЩ може да бъде постигната „в близко бъдеще“, а инфлацията, която все още е твърде ниска, трябва постепенно да се върне към целевата инфлация от 2%.
„Имайки предвид това, което постигнахме и продължаваме да правим по поставените ни цели, мисля, че следващата подходяща стъпка е постепенно повишаване на лихвените проценти, най-вероятно от някакъв момент през тази година“, каза той по време на конференция по финансовата система между Китай и САЩ.
Решението на Фед да запази лихвите в близост до нулата „бе на косъм според мен, отчасти отразявайки противоречивите сигнали, които получаваме“, заяви той. „Американската икономика продължава да укрепва макар световните развития да представляват риск за пълното изпълнение на целите ни“.
В четвъртък Фед се основа на рисковете от чужбина и натиска надолу върху инфлацията в САЩ от високия долар и ниските цени на суровините като причини за запазване на нивата на лихвите.
Инвеститорите реагираха предпазливо, като заложиха на вдигане на процентите за 2016 г. с 50% вероятност това да се случи на срещата на Фед през януари, сочат данни на пазарите на фючърси. Следващите срещи на Фед са насрочени за октомври и декември.
Уилямс, който гласува за политика в съответствие с решението от четвъртък, е близък съюзник на председателя на Фед Джанет Йелън и обикновено позициите му са в съответствие с тези на ключовите централни банкери. Както други представители на Фед, които искаха повишение на лихвените проценти през този месец, той гласува за отлагането на хода след обезкуражаващите признаци от Китай, които предизвикаха силна волатилност на световните пазари през август и септември.
Уилямс обаче заяви, че ситуацията в Китай не е „ужасна“.
Световните развития „определено водят към значителни предизвикателства и рискове, но като цяло съм позитивен за перспективите пред американската икономика“, заяви той.
Основните лихвени проценти в САЩ са в близост до нулата от дълбоката рецесия в края на 2008 г.