IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Американската шистова индустрия е изправена пред вълна от банкрути

Все по-ниските цени на петрола поставят редица компании с високи разходи под силно финансово бреме

11:52 | 07.09.15 г. 32
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Светът може би се движи благодарение на петрола, но петролната индустрия се движи благодарение на капитали, а за американските шистови производители този капитал започва да пресъхва, коментира Financial Times.

По-рано тази година беше относително лесно за американските компании за проучвания и добив да събират капитал, продавайки дълг или акции, въпреки че сривът на цената на петрола през миналата година доведе до световното пренасищане на пазара.

Сега обаче приближават поредните трудности под формата на нова ревизия на „заемната база“: оценките на петролните и газовите резерви на компаниите, използвани от банките за обезпечаване на кредитите.

Шистовата индустрия, която е отговорна за бързия растеж на американското петролно производство от 2009 г. насам, е напът да загине. Има множество силни компании, които имат добри счетоводни баланси, ниски разходи или и двете и ще успеят да излязат от кризата. Но има много големи различия в устойчивостта между компаниите. Тези с високи разходи, високи дългове или и двете са изправени пред бурно бъдеще.

„В ретроспекция лесните пари и трудните времена за намиране на правилното нещо за инвестиции доведоха до свръхрастеж на американското петролно производство“, казва Едуард Морс, ръководител на отдела за проучване на суровините в Citigroup. “Компаниите, в които никога не е трябвало да се вдъхва живот, оживяха“.

Сега това свръхпроизводство се насочва към корекция. Анализаторите очакват вълна от сделки с активи, придобивания и фирмени фалити, тъй като по-слабите компании се опитват да избегнат колапса, макар и невинаги успешно.

Вече 16 американски компании за петрол са обявили дефолт през тази година, твърди рейтинговата агенция Standard & Poor’s.

Най-големият провал е на Samson Resources, която беше купена от консорциум, воден от KKR през 2011 г. за сумата от 7,2 млрд. долара. Компанията заяви през миналия месец, че възнамерява да търси защита от банкрут през септември.

Има шест петролни производители с кредитни рейтинги CCC или по-ниски, което означава, че „имат максимум година, преди да изхарчат всичките си пари“, казва Томат Уотърс, управляващ директор в S&P.

Следващите препятствия за тези компании ще са ревизиите на заемните им бази, които обикновено влизат в сила на 1 октомври.

Предишният кръг през март и април не бе толкова страшен, колкото някои очакваха. Този път обаче вероятно ще бъде значително по-трудно и се очаква източване на ликвидност от затруднените компании.

От пролетта насам очакванията, че цените на петрола може да се възстановят, бързо замряха, което означава, че банките ще използват по-ниски прогнози при оценяването на резервите.

Службата за контрол на валутата (Office of the Comptroller of the Currency), федерален регулатор, също предупреди банките да внимават за рискове при кредити на петролни и газови компании, предизвиквайки опасения, че кредитите може да бъдат изтеглени от бизнесите, които биха били финансово устойчиви, ако получат още малко време.

Последна актуализация: 09:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 21 rate down comment 5
fortiss
преди 9 години
Настоящата ситуация само ще подобри състоянието на сектора. Покупките на едни компании от други ще преструктурират бизнеса и нищо чудно след година две средната себестойност на разходите да не е 51 долара, а 40-45. От друга страна ако отпаднат най-най скъпите кладенци, при евентуален ръст на цената на петрола, те отново ще се включат и ръста ще е до там. Сложен е баланса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 20 rate down comment 10
крас
преди 9 години
СПОМНЯМ СИ КАК ЗЛОРАДО НЯКОИ МЕ ОПЛЮВАХА ЗА НАПРАВЕНИТЕ ПРОГНОЗИ ЗА КРАХА НА ШИСТОВАВИЯ БАЛОН КОИТО НАПРАВИХ ОЩЕ В КРАЯ НА МИНАЛАТА ГОДИНА. За съжаление шистовия балон в който бяха вложени ТРИЛЬОНИ ДОЛАРИ каза ПУК. КАКВО СТАВА С ПРИТЕЖАТЕЛИТЕ НА ТЕЗИ ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ ОПАКОВАНИ ОТ КРЕДИТНИТЕ АГЕНЦИИ С КЛАС НА РИСКА "ААА" ?!Човек да не е на местото на ОЛИГАЦИОНЕРИТЕ!!Те вече са започнали да влизат във ФЕРМАТА на някаквинови нови КОЛЕКТИВНИ инвестиционни форми.Каквото и да правят ще са от женската страна на тази тежка свадба в която ги вкараха АМЕРИКАНСКИТЕ ИНВЕСТИЦИОННИ БАНКИ и застрахователни компании. Инвеститорите СГРЕШИХА когато участваха в надуването на СТРОИТЕЛНИЯ БАЛОН , Ръководени от алчността си при ШИСТОВИЯ БАЛОН направо ИЗПРОСТЯХАТАЗИ АЛЧНОСТ ЩЕ ИМ СТРУВА ТРИЛЬОНИ ДОЛАРИ!ДА ИМ Е ЧИСТИТО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 25 rate down comment 3
tisia
преди 9 години
..статиятя описва положението на производителите а не на потребителите....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 25 rate down comment 0
fortiss
преди 9 години
"По-рано тази година беше относително лесно за американските компании за проучвания и добив да събират капитал, продавайки дълг или акции, въпреки че сривът на цената на петрола през миналата година доведе до световното пренасищане на пазара."коригирайте текста - не цените пренасищат пазара, а пренаситения пазар понижава цените
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 14
Internet
преди 9 години
Я, виж ти, тролът надничар е вече благородник - фонСмешник, *** и стотинкаджияС една дума *** под ново име.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 12
ing5rov
преди 9 години
Верно , плюса е огромен , ако не четеш заглавието на статията , под която пишеш коментар !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 9
ing5rov
преди 9 години
Не може да бъде ! Щот специалисти вчера писАха друго:"Ако в началото се избиват само част от постоянните разходи, дори проектът да започва на загуба пак може да се продължи. Пък и цената няма вечно да е ниска. Хоризонтът на тези инвестиции е десетки години."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 23
Internet
преди 9 години
Краварите си мислеха, че само Русия ще страда от ниските цени на петролаА каква стана тя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 29 rate down comment 23
Internet
преди 9 години
Краварите си мислеха, че само Русия ще страда от ниските цени на петролаА каква стана тя?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 27
SPART
преди 9 години
Ха-ха! Путин ги преби!Ха-ха!....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още