Забавянето на растежа на развиващите се пазари и валутните колебания заради очакваното увеличение на лихвите в САЩ води до спад на оценките за приходите и печалбата на компаниите, пише Ройтерс.
Wall Street очаква 3,4% спад на приходите на компаниите в състава на S&P 500. Оценките вече са надолу за 9 от 10-те сектора в състава на индекса, показват данните на Thomson Reuters.
Приходите на компаниите от широкия индекс се очаква да намалеят с почти 3 на сто за тримесечието, като най-големи понижения се очакват в енергийния сектор. Тъй като компаниите са склонни да преразгледат прогнозите си към края на тримесечието, оценките може да се влошат и още повече.
Доларовият индекс, който измерва курса на зелените пари спрямо кошница от основни валути, се е повишил с 0,8% от началото на това тримесечие след като се понижи с почти 3 на сто през предишното.
Силният долар се отразява негативно на конкурентоспособността на износа на САЩ, а в резултат се свиват приходите и печалбата за мултинационалните компании.
В допълнение търсенето се забавя заради забавянето на растежа в Китай и рецесиите в Бразилия и Русия.
Джим Поулсън от Wells Capital Management също не е оптимист за тримесечието. Според него резултатите от продажбите ще са разочароващи отново. “Ако се вгледаме в световната икономика, картината за най-високия възможен растеж не е добра. Въпросът е доколко това вече е отразено в отчетите”, коментира той.
Единствено телекомуникационният сектор в САЩ показва признаци за подобряване. Заради срива на цените на петрола очакванията са за 62% спад на печалбата и 33% спад на приходите на енергийните компании.
Инвеститорите се надяват, че пазарите на акции ще се стабилизират след последните тежки седмици. Отслабването на финансовите резултати обаче може и да изнерви пазарните участници и те отново да поставят под въпрос пазарните оценки на компаниите.