Марио Драги току що изложи пред американските търговци на фючърси защо повишаването на лихвените проценти в САЩ през септември е все по-малко вероятно, коментира Bloomberg.
В края на август според трейдърите вероятността Фед да увеличи лихвените проценти на 17 септември беше 38%, но днес спадна до 30%, след като Европейската централна банка намали прогнозите си за икономическия растеж и представи реконструкция на програмата си за изкупуване на акции.
Инвеститорите залагат, че проблемите, с които се бори председателят на ЕЦБ Марио Драги – слаби перспективи пред световния растеж и инфлация, формират същите насрещни ветрове, които ще спрат Федералния резерв (Фед) да повиши лихвените проценти през този месец за пръв път от почти десетилетие.
„Преценката в момента е много трудна – Фед следи внимателно международните събития“, казва Кристофър Съливан, който управлява 2,3 млрд. долара като главен инвестиционен директор в United Nations Federal Credit Union в Ню Йорк. „Изглежда има известно затруднение. Ако наистина предприемат стъпката, тя със сигурност ще бъде придружена от поддържане на идеята за ниски лихвени проценти с цел подкрепа на икономиката“.
Инвеститорите все още смятат, че има 59% шанс гуверньорът на Фед Джанет Йелън и управителният съвет да повишат лихвените проценти преди или на срещата през декември.
Междувременно икономисти от Goldman Sachs Group Inc. заявиха, че инфлацията в САЩ, с която Фед е обвързала решението си за лихвените проценти, е ограничена по-скоро от застоя на пазара на труда, отколкото от преходните влияния на по-силния долар и по-ниските цени на петрола.
Предпочитана от Фед мярка за инфлацията, ценовият индекс на личните потребителски разходи, се е повишила с 0,3% през юли спрямо минаlaта година и остава под таргета на Фед от 2% за три години. Основната мярка, която изключва цените на хранителни продукти и енергията и е често описвана като най-добрият показател за бъдещата посока на инфлацията, показва годишен темп на инфлацията от 1,2% през юли.
„Предходните фактори, като силният долар и поевтиняващите суровини, вероятно са потиснали вътрешните потребителски цени до някаква степен, но се съмняваме, че те са причината за спада на основната PCE инфлация, обвързана с целта на Фед“, казват от Goldman Sachs. „Наистина смятаме, че има място за други фактори – например продължаващия застой на пазара на труда, които имат по-дълготрайни ефекти“.