Американските централни банкери поне досега не изпратиха ясен сигнал по отношение на възможния момент за повишаване на лихвените проценти. От протокола от последното заседание на Федералния резерв на САЩ (Фед) по паричната политика, проведено на 28 и 29 юли, не става ясно дали банкерите са склонни за повишаване на лихвата още през септември или предпочитат да се забавят с решението си.
Същевременно записите, публикувани в сряда, показват, че американската централна банка се безпокои от равнището на трудовите възнаграждения и инфлацията в САЩ и от забавянето на растежа на китайската икономика.
Като цяло членовете на управителния съвет са се обединили около мнението, че ще е необходима допълнителна информация преди да пристъпят към повишаване на лихвите, предаде CNBC.
Мнението им, че Фед се доближава до вдигане на ставките, може да се разбира като намек за обрат в лихвените проценти през септември. Записките обаче показват, че централните банкери са на много различни мнения.
„Някои участници бяха на мнение, че информацията, получена до момента, не е достатъчна, за да има разумна увереност, че инфлацията в средносрочен план ще се движи в посока на целта на Фед от 2 на сто", се казва в доклада. Поради това може да се окаже, че перспективите пред инфлацията няма да отговарят на условията на Фед в близко бъдеще. В допълнение някои са притеснени за възможни рискове за влошаване от развитието в чужбина, особено в Китай.
Ще повиши ли ФЕД основните лихви през септември?
От друга страна обаче има и гласове срещу ново отлагане. Редица представители са се аргументирали, че едно покачване на лихвите ще се погрижи за увеличаване на доверието по отношение на икономическите очаквания и че предвид сегашния напредък на икономиката сега вече трябва да се действа.
„Повечето представители бяха на мнение, че условията за затягане на паричната политика все още не са достигнати, но същевременно установиха, че условията се приближават към тази точка“, се казва в публикувания протокол.
От декември 2008 г. основният лихвен процент в САЩ е на исторически ниско равнище близо до нулата, до което бе понижен в разгара на световната финансова криза.
На фона на 7-годишния минимум на безработицата в страната от 5,3 процента някои икономически анализатори очакват, че Фед ще повиши лихвите още на следващото си заседание по паричната политика, което ще се проведе на 16 и 17 септември.
Техни колеги обаче коментираха, че протоколът не разкрива какви са намеренията на американската централна банка.
Сътресенията в Китай в последно време направиха картината по-неясна въпреки общото подобряване на икономиката на САЩ. Очакванията все пак са, че при всички положения централната банка ще започне да повишава лихвените проценти до края на годината.
Вчера сесията на Нюйоркската фондова борса завърши с понижения на основните индекси, като Wall Street не бе особено окуражен от съдържанието на протокола, което бе възприето като двусмислено.
Промишленият индекс Dow Jones изгуби 0,93 на сто от стойността си, или 162 пункта, до 17 348 пункта. По-широкообхватният индекс S&P 500 спадна с 0,83 на сто, или със 17 пункта, до 2 079 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq - с 40 пункта, или с 0,8 на сто, до 5 019 пункта.