fallback

Август донесе спадове за индексите на Wall Street

Фючърсите върху суровия петрол поевтиняха с 4%, повличайки със себе си енергийния сектор

23:13 | 03.08.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Водещите индекси отвъд Океана затвориха с понижения в понеделник – първият търговски ден за август, след като инвеститорите се фокусираха върху противоречивите икономически данни, финансовите отчети и поевтиняващите суровини, отбелязва CNBC. Контрактите върху суровия петрол изтриха 4% от стойността си, а тези върху златото - 1%.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се смъкна с 0,52% до 17 598,33 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite днес е надолу с 0,25% до 5 115,38 пункта.

Широкият индекс Standard & Poor's 500 спадна с 0,28% до 2 098,03 пункта, след като енергийният сектор натежа на представянето на борсовия измерител. Енергийният подинекс се понижи с 2 на сто.

„Седмицата ще бъде изключително натоварена. Все още една трета от компаниите в S&P трябва да публикуват своите отчети“, заявява главният пазарен стратег във Wunderlich Securities Арт Хоугън. „Освен това ще има изобилие от икономически новини.“

Икономическите данни от деня показват ръст на личните доходи от 0,4% през юни, докато потребителските разходи отчитат повишение от 0,2 на сто, което е най-малкото от четири месеца насам.

„Въпреки че разходите са по-ниски, тенденцията за повишение се запазва“, смята главният пазарен икономист в Rockwell Global Capital Питър Кардийо. „Това ни доближава до вдигането на лихвите през септември.“

Освен това темпът на растеж на американския промишлен сектор се забавя през юли, като разочарова икономистите. Актуалните данни на Института за управление на доставките ISM за активността в сектора сочат спад на индекса до 52,7 пункта от юнските 53,5 пункта. Прогнозите бяха, че показателят ще остане на нивото от миналия месец.

Други данни показват ръст на автомобилните продажби през юли до сезонно изгладените до над 17 млн.

Всички макроикономически новини идват преди дългоочакваните данни за работните места извън селскостопанския сектор в САЩ, които инвеститорите ще следят зорко, търсейки евентуални намеци за това дали Федералният резерв ще вдигне лихвите през септември.

На корпоративния фронт акциите на Apple поевтиняха с 2,36% до 118,43 долара, като цената падна под 200-дневната средна и навлезе в корекция.

По време на сесията книжата на Twitter изтриха 6,5% за отрицателно време на фона на опасенията около растежа на социалната мрежа. Цената на една акция падна под 30 долара за пръв път от май 2014 г., като никога не е затваряла под тази стойност. Днес цената на затваряне е 29,27 долара след спад от 5,61%.

В унисон с поевтиняването на петрола днес се движат и цените на акциите на енергийните гиганти Chevron и Exxon Mobil, които изгубиха 3,3% от стойността си до 85,60 долара и 1,45% до 78,06 долара, съответно.

На пазара на суровини цената на контрактите върху суровия петрол с доставка през септември се понижи с цели 4,14%, или с 1,95 долара, до 45,17 долара за барел. От своя страна цената на фючърсите върху брента падна под 50 долара за пръв път от 30 януари.

След края на сесията своите отчети оповестяват Clorox, Diamond Offshore, Allstate, AIG, Vornado Realty, Amerigas Partners, Community Health Systems, Tenet Healthcare, NextEra Energy, CAN Financial, Tyson Foods и други.

На облигационните пазари доходността по 10-годишните държавни ценни книжа се понижи до 2,15%, а тази по 2-годишните – се покачи до 0,67%. 10- и 30-годишните облигации достигнаха най-ниското си ниво от 1 юни.

На пазарите на валути доларът спечели леки позиции спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, а курсът на еврото се потопи под 1,09 долара.

Контрактите върху златото пък поевтиняха с 0,88% до 1 085,50 долара за тройунция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:17 | 30.08.22 г.
fallback