Водещите индекси на американския фондов пазар стартират сесията във вторник със спадове от около 1 процент. Инвеститорите следят развитието на ситуацията с Гърция и анализират последните макроикономически данни за икономиката на САЩ, пише CNBC.
Широкият индекс S&P 500 е надолу с 0,88% до 2 050 пункта, като пада под 200-дневната си средна. Това се случва за пръв път от 20 октомври 2014 г. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижава с 0,90% до 17 523,80 пункта, навлизайки на негативна територия за годината. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite губи 1,45% до момента до 4 919,37 пункта.
„Мисля, че се намираме в ситуация, в която чакаме нови новини“, коментира главният инвестиционен стратег в HPM Partners Бен Пейс. „Но не можем да игнорираме случващото се с Гърция.“
На икономическия фронт през май търговският дефицит на САЩ остана под прогнозите. Дефицитът по американската външна търговия нарасна с 2,9% до 41,9 млрд. долара през петия месец, оставайки под прогнозите за 42,7 млрд. долара. През април Министерството на търговията отчете ниво от 40,7 млрд. долара.
Инвеститорите очакват и протокола от последното заседание на Федералния резерв на САЩ, който ще бъде публикуван в сряда, за да разберат повече за намерението на централните банкери относно вдигането на лихвите.
Доходността по щатските облигации, която се използва при определяне на лихвите по ипотеките и други потребителски кредити, продължава да пада. Възвръщаемостта по 10-годишните облигации кръжи около 2,22%, а по 2-годишните – около 0,57 на сто.
Доларът поскъпва с 1% спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ. Еврото пък поевтинява до курс от 1,0915, което е най-ниското ниво от 2 юни насам.
На корпоративния фронт акциите на Carnival губят 1,13% от стойността си до 48,8 долара. Компанията получи разрешение от американското правителство за неограничени круизи до Куба, които може да започне да провежда най-рано догодина.
Пазарната оценка на PayPal като самостоятелна компания достигна 44 млрд. долара преди отделянето ѝ от eBay, което е планирано за по-късно този месец.
На пазарите на суровини цената на фючърсите върху суровия петрол се стабилизира след разпродажбите в понеделник, предизвикани от опасенията около Гърция и срива на китайския фондов пазар. Контрактите върху суровия петрол с доставка през август поевтиняват минимално със 7 цента до 52,46 долара за барел. Контрактите върху златото поевтиняват с 16,80 долара до 1 156,30 долара за тройунция.
* Информацията е актуална към 18 часа българско време.