В хода на отбранителната война срещу милиардната оферта за придобиване от страна на американския концерн Monsanto швейцарската Syngenta AG потърси подкрепа от страна на своите акционери. Швейцарската компания ще получи в следващите дни обратна връзка от своите големи акционери за офертата, заяви говорител на компанията, цитиран от Wall Street Journal.
Във вторник чрез видеоконферентна връзка президентът на борда на директорите на Syngenta Мишел Демар се обърка към акционерите и отново отказа офертата за придобиване на Monsanto. „Ние единодушно стигнахме до заключението, че предложението не е справедливо“, заяви той в публикувано в YouTube видео. „Безотговорно е да се започват преговори при сегашните условия“, смята той.
С това обръщение Syngenta реагира на критиката на собствените си акционери. Професионалните инвеститори се оплакаха, че базираната в Базел компания отказа през последните дни да обсъди с тях офертата на американците.
В средата на април Monsanto предприе третия опит за последните четири години да придобие Syngenta и предложи за нея 45 млрд. долара. Освен това американците предлагат и допълнителна такса от 2 млрд. долара, ако придобиването се провали заради съпротива на регулаторните органи.
Увеличение на офертата без преглед на финансовото състояние на Syngenta засега не се предвижда, предава Reuters.
Сред големите акционери на Syngenta са американски фонд, норвежкият държавен фонд и швейцарските банки UBS и Credit Suisse. Monsanto възнамерява да плати по 449 франка за акция, а в момента цената на борсата е 405 франка за ценна книга.
Според източници „сделката има очевидна стратегическа логика. Syngenta е единствената възможна цел по отношение на защитата на посевите. Не е учудващо, че Monsanto продължава да кръжи около компанията“.
Офертата се случва в момент, в който бъдещето на генно-модифицираните организми (ГМО) в Европейския съюз (ЕС) изглежда по-светло, след като промяна в законодателството отключи спрения процес на одобрение. Monsanto притежава единственият генно-модифициран продукт, одобрен за отглеждане в ЕС – модифицирана царевица.
Въпреки сходството между двете компании, сливането може да бъде оспорено от анитръстовите регулатори, основно в Северна Америка, където двете фирми вече са приемани за лидери на пазара в сектора със семена.
Според други източници германската химична компания BASF и американската нефтохимична група Dow Chemical могат също да направят оферти за цялата или част от Syngenta.
Китайската държавна компания China National Chemical Corp (ChemChina) също е друг възможен купувач заради силното си желание да засили европейското си присъствие. Syngenta обаче може и да не е склонна да отстъпи контрола на азиатския си конкурент. Засега всички компании отказват коментар.
Syngenta, която е създадена през 2000 г. след сливането на Novartis Agribusiness и Zeneca Agrochemicals, е силен конкурент и на Bayer CropScience и DuPont Pioneer.