Слънцето е един от енергийните източници, чието използване расте непрекъснато в последните години при производството на електроенергия в САЩ, съобщава Bloomberg. От 2008 година капацитетът на соларните паркове в страната е скочил 20 пъти.
Слънчевата енергия става все по-полярна и компании като Apple например я използват, за да намалят въглеродния си отпечатък. През февруари технологичният гигант обяви, че ще инвестира 850 млн. долара в соларен парк, изграждан от First Solar. Един от най-богатите хора в страната – Уорън Бъфет, също е инвестирал в изграждането на подобни съоръжения в Калифорния.
Допълнително соларни панели вече са честа гледка по покривите на къщите в големите градове.
През 2014 година капацитетът на соларните паркове в страната расте с 30% и вече е над 20 гигавата. Количеството електричество, което произвеждат, е в състояние да захрани 7,6 млн. домове, докато през 2009 година броят им е бил едва 360 хил. Най-значителният ръст се наблюдава в щатите Калифорния, Аризона, Тексас, Джорджия, Ню Йорк и Ню Джърси.
Но дори и при това значително разпространение на соларната енергия, на тези централи се пада едва 1% от общото производство на електричество в САЩ. Водещи остават централите, произвеждащи ток от въглища, природен газ, петрол, както и ядрените и водните централи.
Понякога силното слънцегреене прави „отрицателни“ цените на електроенергията. С други думи, търговците плащат на своите клиенти за потребената електроенергия.
Такъв случай е имало съвсем наскоро – на 23 април, в регион в южните части на Калифорния, в който попадат Лос Анджелис и Сан Диего. В продължение на 10 часа цената на тока е била минус 60,94 долара за мегаватчас. В този момент слънчевите централи са произвеждали 23% от електроенергията.