Бившият ръководител на Федералния резерв (Фед) на САЩ Бен Бернанке заяви, че икономическото забавяне на Китай не би трябвало да тревожи пазарите, тъй като няма риск от вредни последствия. Той подчерта, че евентуално повишаване на лихвените проценти в САЩ трябва да се възприема като позитивен знак за най-голямата икономика в света, съобщава Ройтерс.
Бернанке, който в сряда участва в отворено интервю във форум на частния сектор в Сеул, каза, че очакваното увеличение на лихвените проценти в САЩ ще бъде „антикулминационно“, когато то наистина се случи, а негативният ефект върху Южна Корея ще бъде минимален.
„Може да има известни колебания. Страни като Корея са в добри позиции, защото имат много добри политики, добри институции. Корея не е слаба или недоразвита и добре знае как да управлява капиталовите потоци“.
Увеличението на лихвите от Фед, очаквано от пазарите преди края на тази година, ще бъде повод за радост, заяви Бернанке, който сега работи за Brookings Institution и съветва облигационния гигант Pimco и хедж фонда Citadel.
“Не знам кога (ще се случи увеличението), но когато започне, това ще бъде добра новина, а не лоша, защото ще означава, че американската икономика е достатъчно силна“.
Бернанке заяви, че икономическото забавяне на Китай е необходимо, защото страната има нужда да промени модела си на растеж към по-устойчив в дългосрочен план.
„Китай отбелязваше ръст от 10% на година, като правеше това чрез тежки капиталови инвестиции, заводи за стомана и т.н. Това е твърде много ориентирано към износ“, каза той.
„Страната става все по-богата и обиграна и този модел на растеж вече не е успешен“, каза той и добави, че е „оптимист“ за липсата на вредни последствия за китайската икономика.
Годишният икономически ръст на втората най-голяма икономика в света достигна 7% през първото тримесечие, което е най-ниската му стойност за последните 6 години, и предизвика налагането на редица мерки за стимулиране от Пекин.
Бернанке сподели, че Япония постига напредък в „трипосочната“ си политика за подкрепа на растежа, добавяйки, че агресивната парична политика на страната е „необходима“.
„Окуражен съм от това, което виждам в Япония. Но тя има слаб растеж на населението и фундаментални проблеми, които са трудни за преодоляване. Няма да може да достигне темпото на растеж от 70-те години, но ще се справи по-добре от това, което наблюдаваме през последните 20 години“, казва той.
Коментирайки подкрепената от Китай Азиатска банка за инфраструктурни инвестиции (АБИИ), Бернанке заяви, че тя ще създаде възможности за по-полезни проекти в целия свят.
„На първо място трябва да сме сигурни, че международните институции си вършат добре работата. Имаме налице Световната банка, а сега и АБИИ“, казва той. „Колкото повече, толкова по-добре“.