fallback

Фед: Вероятността лихвите да тръгнат нагоре през юни е малка

Драматичното забавяне на растежа в САЩ през първото тримесечие е временен, а през второто предстои умерено възстановяване

08:29 | 21.05.15 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Вероятността Федералният резерв на САЩ (Фед) да увеличи лихвените проценти през юни изглежда малка. Това разкрива протоколът от последното заседание на американската централна банка, предава MarketWatch.

Документът от срещата на банкерите от 29-30 април разкрива, че само „няколко“ от тях смятат, че икономиката трябва да покаже достатъчна устойчивост, за да предприемат подобен ход през юни.

„Повечето членове на Фед не смятат, че данните, налични до юни, ще потвърдят в достатъчна степен, че условията за увеличаване на целта за лихвите по федералните фондове са задоволителни, въпреки че те не отхвърлят категорично подобна възможност“, гласи протоколът.

През април централните банкери увеличиха опасенията си относно перспективите пред икономиката. Те ще се съберат отново на 16 и 17 юни. Това ще бъде първата среща на Фед след Голямата рецесия, на която можем да станем свидетели на покачване на лихвите. През последните шест години Фед направляваше пазарите, като гарантираше, че увеличаване на лихвите няма да има на нито едно от следващите заседания.

Протоколът показва, че повечето банкери смятат, че драматичното забавяне на растежа през първото тримесечие е временен, а през второто тримесечие ще има умерено възстановяване. Очакванията са, че инфлацията също ще върви нагоре.

Само малцина поставят под въпрос дали към този момент Фед предоставя достатъчно стимули за икономиката и изразяват опасения относно вдигане на лихвите в близко бъдеще.

Централните банкери са обсъдили и вероятността от негативна реакция на облигационните пазари от затягането на паричната политика. Някои от банкерите са на мнение, че внимателната комуникация ще намали риска.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:06 | 12.09.22 г.
fallback