Ръстът на данъчните приходи в САЩ през април изведе бюджетните приходи до исторически връх, с което щатите записват най-големия си месечен бюджетен излишък от 7 години насам, предава АР.
През април излишъкът нараства до 156,7 млрд. долара при такъв за 106,9 млрд. долара преди година, показват актуалните данни на Министерството на финансите на САЩ. Това е най-високият излишък от април 2008 г.
Освен това приходите на правителството възлизат на 471,8 млрд. долара, с което те са най-големите в историята на САЩ. Увеличението е с 14 на сто. За седемте месеца на фискалната година приходите се равняват на 1,89 трлн. долара, като сумата отново е рекордна. Тя расте с 8,9 на сто на годишна база.
За 7-месечието бюджетният дефицит намалява със 7,7% на годишна база до 282,8 млрд. долара. Бюджетната служба на Конгреса предвижда годишен дефицит в размер на 486 млрд. долара, което е приблизително колкото миналогодишния.
Приходите скачат благодарение на подобряващата се икономика, която стимулира плащането на корпоративни и подоходни данъци. Постъпленията от индивидуални подоходни данъци и социални осигуровки се повишават с 6 на сто, докато приходите от индивидуални данъци върху дивиденти, капиталови печалби и работни заплати на самоосигуряващите се са нагоре със 17% на годишна база.
МаrketWatch отбелязва, че април по принцип се характеризира с ръст на приходите заради края на данъчната кампания.
Правителствените разходи през последните 7 месеца се увеличават с 6,4 на сто на годишна база до 2,17 трлн. долара. Само през април те нарастват с 3% до 315 млрд. долара.
През февруари президентът Барак Обама представи бюджета за 2016 г. Това е неговата последна пълна година начело на най-голямата икономика в света. Конгресът трябва да одобри разходи за 4 трлн. долара. Финансовият план предвижда дефицит за 474 млрд. долара.
Бюджетът на Обама цели да стимулира разходите по редица програми, измежду които изграждането на инфраструктурни проекти, и увеличаване на данъчните постъпления с 2 трлн. долара в следващите 10 години чрез разширяване на данъчната основа за богатите, фирмите и пушачите.
Републиканците разкритикуваха предложенията на Обама за увеличаване на данъците и факта, че неговият бюджет никога не е балансиран.
Един основен елемент от бюджета ще бъде набирането на около 238 млрд. долара чрез налагане на еднократен данък в размер на 14 на сто върху чуждестранните печалби на големите американски компании. Реформата е определяна от мнозина като спорна, като според експерти тя няма да даде желания резултат, тъй като големите компании ще се възползват от други вратички в данъчното законодателство.